.
  Koncerty

Blixa Bergeld

Solowy koncert/performance Blixy Bergelda z Berlina, 29 października w Teatrze Bückleina, lidera słynnego niemieckiego zespołu Einstürzende Neubauten. Koncert jest równocześnie zamknięciem projektu Wzgórza, realizowanego po raz drugi w Krakowie przez Stowarzyszenie Artystyczne Ośrodek Zdrowia.

Richard Boulanger

Koncert Richarda Boulangera, 3 listopada w Goethe Instytut, otworzy główny blok Festiwalu Audio Art.. Artysta wystąpi po raz kolejny ze swoimi wirtualnymi instrumentami komputerowymi. Najbardziej znana spośród nich jest Batuta Radiowa, konstrukcji Maxa Mathewsa. W czasie koncertu zostanie wykonana kompozycja Shadows na skrzypce i Radio Baton.

Zdzisław Piernik, Sławek Janicki

Duet Zdzisław Piernik i Sławek Janicki otworzy drugą cześć wieczoru w Bunkrze Sztuki. Zdzisław Piernik to wirtuoz gry na tubie, twórca systemu oryginalnej preparacji tego instrumentu. Wielu kompozytorów współczesnych dedykowało mu swoje utwory. Sławomir Janicki jest mistrzem gry na kontrabasie, reprezentantem sceny jassowej, współtwórcą słynnego bydgoskiego klubu Mózg. Zestawienie tuby i kontrabasu zapowiada wydarzenie wyjątkowe.

Robert Rutman

Koncert Roberta Rutmana zakończy pierwszy, główny blok festiwalu. Robert Rutman jest muzykiem amerykańskim, w Berlinie. Gra na instrumentach własnej konstrukcji.

Thomas Kessler, Dominik Bloom

W sobotę 4 listopada w Instytucie Goethego wystąpi dwójka artystów szwajcarskich: znany już krakowskiej publiczności wybitny kompozytor Thomas Kesssler, profesor Konserwatorium w Bazylei oraz młody pianista Dominik Bloom. Wykonają po raz pierwszy w Polsce słynne Piano Control na fortepian i syntetyzator Thomasa Kesslera.

Stephan Froleyks

Drugą cześć wieczoru wypełni występ niemieckiego artysty Stephana Froleyks’a z Bedburg-Hau, małej miejscowości przy granicy niemiecko-holenderskiej. Jest konstruktorem niezliczonej ilości oryginalnych instrumentów/przedmiotów dźwiękowych, a przede wszystkim wirtuozem gry na tych instrumentach.

Meta Duo

W niedzielę 5 listopada odbędzie się oczekiwany od lat przez publiczność koncert paryskiego duetu Meta Duo: Daniel Kientzy i Reina Portundo. Kientzy to jeden z nielicznych „uniwersalnych” saksofonistów, grający na wszystkich odmianach tego instrumentu. Połączenie saksofonu z wyrafinowaną elektronika Reiny Portuondo, obsługującej wielokanałowy system komputerowy będzie wydarzeniem niezwykłej rangi.

Francisco Lopez

Koncert Francisco Lopeza zakończy wieczór koncertowy w Teatrze Bückleina. Artysta pochodzi z Madrytu. Jego wielokanałowe spektakle w całkowicie wyciemnionej przestrzeni są niezwykłymi strukturami dźwięków naturalnych, uzyskiwanych z nietypowych, trudno dostępnych środków. Jego słynna płyta Azoic Zone to dźwiękowa eksploracja głębin morskich poniżej 6000 metrów.

Trio Evana Parkera

Trio Evana Parkera wystąpi 11 listopada w klubie Miasto Krakoff z okazji jubileuszu klubu. Będzie to pierwszy koncert słynnego saksofonisty londyńskiego w Krakowie. Towarzyszyć mu będą Barry Guy z Dublina i Paul Lytton z Nannes.

Robert Minard

Wybitny kanadyjski artysta, mieszkający na stałe w Weimarze. W Bunkrze Sztuki zaprezentuje swoją instalację dźwiękową, będącą połączeniem sztuk elektronicznych i wizualnych. Sala Bunkra Sztuki wypełniona zostanie ogromną ilością miniaturowych głośników. Będą one tworzyły faktury na podłodze, ścianach i suficie.

Llorenc Barber

11 listopada, o godz. 23.00 w centrum Krakowa zostanie wykonana Symfonia Dzwonów Miasta w wykonaniu hiszpańskiego artysty Llorenca Barbera. Kompozycja zostanie napisana specjalnie dla Krakowa. Będzie to gigantyczna struktura dźwiękowa, której wymiar przestrzenny wykroczy poza wszelkie ramy kompozycji muzycznej. Znaczne oddalenie poszczególnych instrumentów powoduje, że utwór istnieje w niezliczonej ilości wersji w zależności od lokalizacji odbiorcy. Kompozycja będzie dostępna w każdym miejscu w obrębie centrum Krakowa. Symfonia Dzwonów Miasta jest jednym z najbardziej oryginalnych projektów, które zostaną zaprezentowane w ramach Festiwalu Audio Art i Festiwalu Kraków 2000.

Koncert finałowy

W niedzielę 12 listopada w klubie Miasto Krakoff nastąpi powrót do nurtu eksperymentalnej muzyki improwizowanej, zainicjowanej Triem Evana Parkera. Wystąpią kolejno świetne trio Stuckonncceiling ze Szczecina, trio Bębniarze z Krainy Mołr z Katowic, osławione wielkimi sukcesami na Expo w Hanoverze i wreszcie słynny gitarzysta z Seattle Bill Horist.

New Blood

Na zakończenie Festiwalu Audio Art. wystąpi w klubie Miasto Krakoff znakomita australijska grupa z Melbourne New Blood.

Bilety na koncerty w cenach 20 zł i 150 zł karnet są dostępne od 27 października w Goethe Instytut, Rynek Główny 20.Biuletyn Informacyjny Biura Prasowego Kraków 2000
Biuro Prasowe Kraków 2000; 31-005 Kraków, ul. Bracka 1; tel. (+48 12) 430 26 41, 430 26 70 fax 430 24 30; e-mail: BP@krakow2000.pl, http://www.krakow2000.pl