.
  Festiwal Muzyki Współczesnej Aksamitna kurtyna - Program

Czwartek, 19 października, godz. 19.00
Kościół Św. Katarzyny, ul. Augustiańska 7

Utwory:

Alfred Sznitke (1934-1998)
Sutartines (1991) ca 4’na perkusję, organy i orkiestrę smyczkową
Feliksas Bajoras (1934)
Preludium i toccata (1967) ca 12’ na orkiestrę smyczkową
Alfred Sznitke
Koncert (1979) ca 25’ na fortepian i orkiestrę smyczkową\
Moderato
Tempo di Valse
Cadenza
Moderato

Przerwa

Arvo Pärt (1935)
Trisagion (1994) ca 12’ - na orkiestrę smyczkową, (pierwsze wykonanie w Polsce)
Te Deum (1992) ca 35’na trzy chóry, fortepian, taśmę i smyczki, (prawykonanie)

Wykonawcy:

József Örmény - fortepian
Saulius Sondeckis - dyrygent
Vaclavas Augustinas - przygotowanie chóru
Wileński Chór Kameralny „Jauna Muzica”
Litewska Orkiestra Kameralna
Odtworzenie koncertu w Programie 2 Polskiego Radia 16 XI 2000, godz. 20.00

Piątek, 20 października, godz. 19.00

Sala Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, ul. Zwierzyniecka 1

Utwory:

Peteris Vasks (1946)
Przesłanie (1982) ca 16’, na dwa fortepiany, perkusję i orkiestrę smyczkową (pierwsze wykonanie w Polsce)
Sofia Gubaidulina (1931)
Und: Das Fest ist in vollem Gang (1993) ca 26’, na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną

Przerwa

Eugeniusz Knapik (1951)
Up into the Silence (1994-2000) ca 70’, na sopran solo, baryton solo i orkiestrę symfoniczną do tekstów E.E. Cummingsa i J. Fabre’a (prawykonanie, zamówienie Festiwalu Kraków 2000)
Love is more thicker (E.E. Cummings)
Unter den berstenden Eisspiegeln (J. Fabre)
Now air is air and thing is thing (E.E. Cummings)
In time`s a noble mercy of proportion (E.E. Cummings)

Wykonawcy:

Izabella Kłosińska - sopran
Wojciech Drabowicz - baryton
Andrzej Bauer - wiolonczela
Wołodymyr Kożuchar - dyrygent
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Odtworzenie koncertu w Programie 2 Polskiego Radia 22 X 2000, godz. 18.00

Sobota, 21 października, godz. 19.00

Studio Koncertowe Polskiego Radia, al. Słowackiego 22

Utwory:

Rudolf Komorous (1931) Olimpia dla dwóch wykonawców (1964) ca 5’
Martin Smolka (1959)
Euforium (1996) ca 13’ dla 10 wykonawców (pierwsze wykonanie w Polsce)
Rudolf Komorous
Chanson (1965) ca 4’na altówkę, gitarę i spiralę od zegarka (pierwsze wykonanie w Polsce)
Adam Walaciński (1928)
Spirala czasu (2000) ca 13’dla 15 wykonawców (prawykonanie, zamówienie Festiwalu Kraków 2000)
Rudolf Komorous
Sładká královna (1963) ca 4` na harmonijkę ustną, fortepian i wielki bęben

Przerwa

Zbynĕk Vostřák (1920-1985)
Pyramidy hledí do věčnosti op. 53(1975) - prawykonanie
Krzysztof Penderecki (1933)
Actions (1971) ca 17 ’dla 14 wykonawców (pierwsze wykonanie w Polsce)

Wykonawcy:

Petr Kofroń - dyrygent
Krakowska Grupa Perkusyjna pod kierownictwem Jana Pilcha
Odtworzenie koncertu w Programie 2 Polskiego Radia 9 XI 2000, godz. 20.00

Wtorek, 24 października, godz.19.00

Kościół Św. Katarzyny, ul. Augustiańska 7

Utwory:

Krystyna Moszumańska-Nazar (1924)
Koncert skrzypcowy ca 20’(prawykonanie, zamówienie Festiwalu Kraków 2000 )
Moderato
Lento
Allegretto
Sofia Gubaidulina (1931)
Jetzt immer Schnee (1993) ca 28’na zespół kameralny i kameralny chór z tekstem Gennadija Aigi (pierwsze wykonanie w Polsce )

Ty maja tiszyna

Zapis: Apophatic
Tiepier wsiegda śnieg
Zapis: Apophatic
O da: rodina

Przerwa

Lepo Sumera (1950-2000)
V Symfonia (1995) ca 33’, pierwsze wykonanie w Polsce

Wykonawcy:

Krzysztof Bąkowski - skrzypce
Tadeusz Zięba - recytator
Wojciech Czepiel - dyrygent
Teresa Majka - przygotowanie chóru
Chór Kameralny Filharmonii w Krakowie
Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie
Transmisja koncertu w Programie 2 Polskiego Radia

Środa, 25 października, godz. 19.00

Kościół Św. Katarzyny, ul. Augustiańska 7

Utwory:

Martin Smolka (1959)
Grzyby i niebo (2000) ca 14’na kwartet smyczkowy, śpiewającą skrzypaczkę i drugi kwartet smyczkowy ad lib do tekstów P.P. Fiala (zamówienie Festiwalu Kraków 2000)
Jurij Łaniuk (1957)
Muzyka z księgi utajonych przestrzeni i elegie dla ptaka-światła (2000) ca 18’ na wiolonczelę, fortepian i dwa kwartety smyczkowe (zamówienie Festiwalu Kraków 2000)
Onute Narbutaite (1956)
Melodia w ogrodzie oliwnym (2000) ca 16’na trąbkę i dwa kwartety smyczkowe (zamówienie Festiwalu Kraków 2000)
Roman Berger (1930)
Korczak in memoriam (2000) ca 25’na mezzosopran, altówkę, wiolonczelę, flet, organy, kotły i kwartet smyczkowy (zamówienie Festiwalu Kraków 2000)
Polemos. „Kinderszenen”
Dies Irae
Choralvorspiel. Marcia funebre

Wykonawcy:

Helena Vedralová - śpiew, skrzypce
Aleksandra Gruca - mezzosopran
József Örmény - fortepian
Alicja Lizer - flet
Jurij Łaniuk - wiolonczela
Witold Zaborny - organy
Damian Drzymała - kotły
Stanisław Dziewior - trąbka
Roman Rewakowicz - dyrygent
Kwartet Śląski
Marek Moś - skrzypce, Arkadiusz Kubica - skrzypce, Łukasz Syrnicki - altówka,
Piotr Janosik - wiolonczela
Kwartet Dafô
Justyna Duda - skrzypce, Danuta Augustyn - skrzypce, Kinga Roesler - altówka, Anna Armatys - wiolonczela

Odtworzenie koncertu w Programie 2 Polskiego Radia 26 X 2000, godz. 20.00

Piątek, 27 października, godz.19.00

Sala Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, ul. Zwierzyniecka 1

Utwory:

Marek Stachowski (1936)
Z księgi nocy I na orkiestrę (1990) ca 12’
Zbigniew Bujarski (1933)
Stabat Mater na chór i orkiestrę (2000) ca 18’ (zamówienie Festiwalu Kraków 2000)
György Kurtág (1926)
Stela - in memoriam András Mihály op. 33 na orkiestrę (1994) ca 13’
Adagio
Lamentoso - disperato, con moto
Molto sostenuto

Przerwa

Marek Stachowski
Z księgi nocy II-III (2000) ca 25’( zamówienie Festiwalu Kraków 2000 )

Wykonawcy:

Tomasz Bugaj - dyrygent
Jacek Mentel - przygotowanie chóru
Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Krakowie
Transmisja koncertu w Programie 2 Polskiego Radia



Biuletyn Informacyjny Biura Prasowego Kraków 2000
Biuro Prasowe Kraków 2000; 31-005 Kraków, ul. Bracka 1; tel. (+48 12) 430 26 41, 430 26 70 fax 430 24 30; e-mail: BP@krakow2000.pl, http://www.krakow2000.pl