.

  Główne wystawy MTG Kraków 2000

Most do przyszłości. - międzynarodowa wystawa konkursowa Kraków 2000

Wystawa konkursowa prezentuje około 600 prac, blisko 400 artystów. Jury selekcji slajdów polskie, jury nagród międzynarodowe, przyznaje Grand Prix d’Honneur MTG - Kraków 2000, 10 nagród regulaminowych ex aequo, nagrody specjalne oraz nagrody honorowe.

Rekomendacje - Młoda Grafika Polska - Kraków 2000

Po raz pierwszy odbędzie się wystawa poświęcona w całości młodym grafikom polskim. Wśród artystów zgłoszonych na MTG - Kraków 2000 znalazła się duża liczba młodych grafików, tak że automatycznie zaszła potrzeba stworzenia wystawy w całości poświęconej twórczości młodego pokolenia, które dopiero zaczyna wchodzić na arenę artystyczną.

Grand Prix’97 - Mersad Berber

Zgodnie z regulaminem MTG, laureat nagrody Grand Prix MTG zostaje zaproszony do zorganizowania indywidualnej wystawy na następnym Triennale. Wystawa laureata Grand Prix MTG’97 Mersada Berbera prezentowana jest w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Mersad Berber jest artystą tworzącym od przeszło 35 lat, uprawia rysunek, malarstwo, różnorodne formy grafiki.

Zen: Hamano & Ryu - Kraków 2000

Wystawa prezentowana w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
w Krakowie, ukazująca twórczość Grupy Ryu. W 1971 roku Toshihiro Hamano założył Grupę Ryu aby zaprezentować swoją wiarę w to, że artysta nie tylko powinien rozwijać swoje dążenie do auto ekspresji, ale również zmierzać do przekroczenia i pokonania bariery kulturowej, jak również bariery związanej z pochodzeniem. Obecnie grupa składa się z około 70 artystów, siedziba mieści się w Sakaide City na wyspie Shikoku w Japonii. Ich aktywność koncentruje się wokół organizowania wystaw, spotkań integracyjnych, projektowania ogrodów. Początki aktywności sięgają 30 lat wstecz i w tym czasie Grupa Ryu była stopniowo rozwijana poprzez wsparcie wielu ludzi, a kultura sztuki oddziaływała daleko na zachodnie kraje. Fundamentalny i rewolucyjny zwrot nastąpił w doborze tematyki i źródeł pochodzenia: od sportu do sztuki. Zaawansowana technologia i industrializacja zastąpiła ludzką istotę - maszyną. Wojny i totalitaryzmy przyniosły zagładę ludziom, muzeom, katedrom. Równocześnie z nowym stuleciem, które nastało, jesteśmy otoczeni przez społeczne niepokoje, włączając w to ogólnoświatową recesję i konflikty etniczne. W obliczu tak stresujących okoliczności, nie w politycznym, ani ekonomicznym wymiarze, lecz w estetycznym sensie - który jest wspólny dla wszystkich ludzi.

Ta wystawa świętuje 30 lat powstania Grupy Ryu i pokazuje wynik jej aktywności mocno zakorzenionej w lokalności, ale także przesyconej międzynarodowym, kulturowym dialogiem.

Wystawy towarzyszące

Każdej edycji MTG towarzyszy wiele wystaw organizowanych przez muzea, centra sztuki, galerie. W programie MTG - Kraków 2000 znajdzie się tak wiele znakomitych wystaw poświęconych m.in. Grafice Warszawskiej 1997-1999, Grafików portret własny . Ponadto zostanie zaprezentowanych wiele wystaw indywidualnych: Halina Chrostowska, Wojciech Müller, Robert Jančovič, Jani Konstantinovski Puntos, Tomasz Struk, Tadeusz Wiktor, Gabriela Morawetz, Iwona Ornatowska-Semkowicz, Dorota Krakowska, Zdzisław Beksiński, Krzysztof Kula, Francesco Vaccarone.

 

Biuletyn Informacyjny Biura Prasowego Kraków 2000
Biuro Prasowe Kraków 2000; 31-005 Kraków, ul. Bracka 1; tel. (+48 12) 430 26 41, 430 26 70 fax 430 24 30; e-mail: BP@krakow2000.pl, http://www.krakow2000.pl