.
  Noty o artystach


GISBERT SCHNEIDER

Jest jednym z najwybitniejszych organistów niemieckich. Urodził się w Wattenscheid. Wszechstronne studia muzyczne odbył najpierw w Weimarze, a później w Wyższej Szkole Muzycznej w Essen. Karierę koncertową rozpoczął w wieku 12 lat. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów organowych. Prowadzi rozległą działalność koncertową na całym świecie. Dokonał nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych oraz firm płytowych. Brał udział w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych.

Jest profesorem organów i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Essen oraz dyrektorem muzyki kościelnej w Velbert i Mülheim. Ponadto wykłada w ramach letnich kursów muzycznych w Europie i USA. Za swą działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał szereg zaszczytnych nagród i wyróżnień, m.in. został odznaczony Krzyżem Zasługi. Od lat współpracuje z Akademią Muzyczną w Krakowie.

 

JÓZEF SERAFIN

Urodził się w 1944 roku w Krakowie. Ukończył z odznaczeniem studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie organów prof. Bronisława Rutkowskiego i prof. Jana Jargonia. W latach 1970 - 1972 studiował w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie koncertowej prof. Antona Heillera, uzyskując dyplom z odznaczeniem oraz nagrodę specjalną. Jest laureatem pierwszych nagród na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi (1964), Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Warszawie (1967) oraz Międzynarodowym Konkursie Organowym w Norymberdze (1967). Występował w większości krajów Europy oraz w USA i Kanadzie. Dokonał licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Motette, Aulos).

 

Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz kierownikiem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. Brał udział w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Norymberdze, Pradze, Manchester, Beauvais i Gdańsku. Pełni funkcję kierownika artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

 

ANDRZEJ ŁUKA

Urodził się w 1957 roku. Po ukończeniu PSM II st. w Krakowie w klasie Leszka Wernera studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Mirosławy Semeniuk-Podrazy, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Dalsze studia odbył w Akademii Muzycznej w Zurychu w klasie koncertowej Rudolfa Scheideggera (dyplom mistrzowski). Uczestniczył również w międzynarodowych kursach interpretacji muzyki organowej pod kierunkiem wybitnych pedagogów.

Od 1985 roku mieszka w Szwajcarii, gdzie w latach 1985-1996 był organistą w kościele św. Tomasza w Bazylei, a od roku 1997 jest organistą w kościele św. Tomasza w Zurychu - po wygraniu konkursów na te stanowiska. Udziela się również jako pedagog. Pełni funkcję kierownika artystycznego cyklu koncertowego Konzerte in der Thomaskirchie in Zürich. Koncertował w większości krajów Europy oraz w Argentynie, Brazylii i USA. W dorobku swoim posiada również nagrania radiowe i telewizyjne.

 

ALICJA ŁUKA

Ukończyła PSM II st. w Krakowie w klasach: śpiewu, fortepianu i rytmiki - dyplomy z wyróżnieniem. Następnie studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Teorii Kompozycji i Dyrygentury - kierunek Teoria Muzyki, uzyskując dyplom z wyróżnieniem (studia instrumentacji orkiestrowej u prof. Krzysztofa Pendereckiego). Jest laureatką nagrody specjalnej Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Ukończyła także Międzynarodowe Studium Operowe w Bazylei i od 1988 roku jest śpiewaczką opery w Zurichu. Prowadzi również ożywioną działalność koncertową (pieśń i oratorium) w Szwajcarii i w Polsce. Występowała również w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech i we Włoszech. Często występuje ze swoim mężem Andrzejem Łuką, z którym dokonała również nagrań radiowych i telewizyjnych.

 

MCNEAL ROBINSON

Zaliczany jest do grona najwybitniejszych wirtuozów Ameryki. Jego wspaniała sztuka improwizacji pozwoliła mu zdobyć najwyższe światowe laury. Występował z recitalami organowymi w USA, Europie i Japonii, nagrywając dla licznych wytwórni płytowych.

Prowadzi także działalność jako dyrygent i kompozytor. Komponował m.in. na zamówienie arcybiskupa Canterbury, licznych kościołów w Ameryce, a także dla Amerykańskiego Związku Organistów. Jego dzieła były wykonywane w Centrum Lincolna w Nowym Jorku, są nadawane przez rozgłośnie radiowe i regularnie wykonywane w kościołach całych Stanów Zjednoczonych.

Robinson jest profesorem i dyrektorem Wydziału Organowego w Mannes College of Music i Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Od dwudziestu lat pracuje jako organista i dyrygent chóru przy kościele Św. Marii Panny w Nowym Jorku.

 

JULIAN GEMBALSKI

Urodził się w 1950 roku w Siemianowicach Śląskich. Ukończył z wyróżnieniem studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie organów prof. H. Klaji oraz (także z wyróżnieniem) Wydział Kompozycji i Teorii. Swą sztukę doskonalił w Paryżu pod kierunkiem profesorów André Isoir’a, Michel’a Chapuis i Jean’a Saint-Arroman oraz na Kursie Mistrzowskim u prof. Flor Peetersa w Mechelen. Jest laureatem I nagród Konkursów Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku i Organowej w Weimarze, a także nagrody Orfeusza XXXVIII Warszawskiej Jesieni. Występował w całej Europie. Prowadził kursy interpretacji i improwizacji w wielu krajach. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych (m.in. radiowa Antologia Organów na Górnym Śląsku, w której przedstawił brzmienie 56 organów z terenu Górnego Śląska) oraz nagrań płytowych (m.in. seria Sound of Silesian Organs).

Jest też autorem wielu prac z zakresu historii organów, projektantem wielu organów śląskich. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów a także pełni funkcję Rektora i Kierownika Katedry Organów i Klawesynu.

 

JUAN PARADELL SOLÉ

Studia organowe odbył najpierw w Barcelonie pod kierunkiem Montserrat Torrent, a następnie w Rzymie u prof. Valentiego Miserachsa, równolegle studiując naukę kompozycji oraz grę na fortepianie (dyplomy z wyróżnieniem w 1981 roku). W trakcie studiów zdobywa Mención de Honor podczas czwartego konkursu młodych pianistów w Barcelonie, a w roku 1989 wyróżnienie na I Certamen Internacional de Composicions Musicals w Igualadzie (Hiszpania). Swą grę organową doskonali w Niemczech pod kierunkiem prof. Günthera Kaunzingera.

Koncertuje we Włoszech, Hiszpanii, RFN, Austrii, Szwajcarii, Francji, Danii, Finlandii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Czechosłowacji, Polsce, Ameryce Południowej, biorąc udział w licznych międzynarodowych festiwalach organowych. W jego repertuarze znajdujemy utwory od muzyki dawnej po współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki hiszpańskiej wszystkich epok. Posiada ponadto w swoim dorobku szereg nagrań dla Radia Watykan, RAI 3, DR Berlin, Radio São Paulo, Radio Cataluyna, dla Zakonu S. Rita da Cascia, nagrania dla telewizji publicznej i stacji prywatnych we Włoszech i Hiszpanii.

Jest profesorem nauki harmonii i gry na organach w Państwowym Konserwatorium Muzycznym im. Palestriny w Cagliari (Włochy) oraz w Szkole Muzycznej im. T. L. da Victoria w Rzymie. Ponadto jest tytularnym organistą Patriarchalnej Bazyliki Św. Marii Maggiore w Rzymie.

 

ANDRZEJ CHOROSIŃSKI

Urodził się w Warszawie w 1949 roku. Naukę gry na organach rozpoczął w Państwowym Liceum Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. St. Możdżonka. W roku 1972 ukończył z wyróżnieniem studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. F. Rączkowskiego, zaś w roku 1974 - studia kompozytorskie w klasie prof. T. Paciorkiewicza. W roku 1972 ukończył kurs mistrzowski w klasie prof. Floora Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną w konkursie improwizacji w Kiel - RFN. W roku 1972 koncertował w ponad dwudziestu krajach, w tym w najbardziej znaczących salach koncertowych Europy, a także słynnych katedrach, takich jak: Oliwa, Notre-Dame, Kolonia, Kings College (Cambridge), Coventry i innych.

Nagrywał dla radia i telewizji w Polsce i wielu krajach Europy, a także w USA. Nagrał również wiele płyt i CD dla firm: Polskie Nagrania, Veriton, Life Records, EMI-Electrola, DUX, Musicon. Był jurorem międzynarodowych konkursów organowych. Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech, Szwecji, Finlandii i USA.

Od 1972 r. prowadzi działalność pedagogiczną w uczelni w Warszawie, obecnie na stanowisku profesora, a od 1991 roku także w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. W 1993 r. został wybrany rektorem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a w 1999 r. - Kierownikiem Katedry Organów w tejże uczelni.

 

MIROSŁAWA SEMENIUK-PODRAZA

Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Jana Jargonia uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Naukę kontynuowała w Hochschule für Musik w Wiedniu w klasie prof. Hansa Haselböcka, a także w ramach wielu międzynarodowych kursów mistrzowskich pod kierunkiem światowej sławy profesorów. Jest laureatką II Ogólnopolskiego Konkursu Organowego Kraków 1973.

Prowadzi szeroką działalność koncertową występując z recitalami w Polsce, Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Danii Hiszpanii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Odbyła także tournée w Japonii, biorąc udział w międzynarodowym festiwalu muzycznym w Kyoto obok takich sław jak Gustaw Leonhard czy Pellegrini Quartet. W 1998 roku koncertowała w Pretorii (RPA), gdzie przebywała na zaproszenie Ambasady Polskiej jako honorowy gość II Międzynarodowego Konkursu Organowego. Dokonała wielu nagrań dla radia, telewizji i wytwórni płytowych. Jej repertuar obejmuje szeroki zakres kompozycji organowych od renesansu po muzykę współczesną. Wśród recenzji muzycznych czytamy między innymi: Wirtuozeria i smak artystyczny Mirosławy Semeniuk-Podrazy są godne podziwu i ukazują jej wielkie doświadczenie w każdym z interpretowanych utworów.

Mirosława Semeniuk-Podraza jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę organów. Ponadto zasiada w jury konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, prowadzi kursy mistrzowskie i seminaria w Polsce, Holandii, Niemczech, Szwajcarii.

Jest dyrektorem artystycznym Letnich Koncertów Organowych w Krakowie.

 

MARTIN HASELBÖCK

Martin Haselböck - to światowej sławy organista i klawesynista. Dzięki studiom w Wiedniu i Paryżu oraz licznym nagrodom na międzynarodowych konkursach, wcześnie zyskał uznanie jako wielki solista. Brał udział w najbardziej znaczących festiwalach organowych w Europie, USA, Japonii, występował ze znakomitymi dyrygentami (Abbado, Maazel, Muti, Stein). Inaugurował nowe organy w salach koncertowych w Nagoya, Heidelbergu, Kobe, Lubece i Atenach. Ponad 50 płyt solowych stanowi dokumentację jego ogromnego repertuaru od Bacha poprzez Liszta po muzykę współczesną. Kilku znaczących mistrzów naszych czasów pisało utwory specjalnie dla niego. Ernst Krenek poświęcił mu oba swoje koncerty organowe.

Efektem doświadczeń M. Haselböcka w zakresie muzyki dawnej jest utworzenie w roku 1985 zespołu Wiener Akademie, którego jest dyrygentem. Z zespołem tym odbył liczne tournée koncertowe, a także nagrał 30 płyt kompaktowych z utworami Bacha, Haydna, Mozarta, Schuberta. W ostatnich latach Martin Haselböck zaczął odnosić sukcesy również na polu dyrygentury operowej. Zajmuje się także komponowaniem muzyki do filmów telewizyjnych.

Martin Haselböck jest profesorem i kierownikiem Wydziału Muzyki Kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Lubece. Prowadzi również regularnie kursy mistrzowskie w Europie, USA, Japonii. Zasiada w jury najbardziej znaczących międzynarodowych konkursów organowych.

 

 

Biuletyn Informacyjny Biura Prasowego Kraków 2000
Biuro Prasowe Kraków 2000; 31-005 Kraków, ul. Bracka 1; tel. (+48 12) 430 26 41, 430 26 70 fax 430 24 30; e-mail: BP@krakow2000.pl, http://www.krakow2000.pl