.
  Festiwal Kultury Żydowskiej - warsztaty

Warsztaty są sercem Festiwalu. Pozwalają brać udział w żywej tradycji kultury żydowskiej w jej licznych aspektach. Każdego roku nauczycielami są głównie ci, którzy w tej wielowiekowej tradycji wyrośli i dla których jest ona dniem powszednim. Pozwalają lepiej zrozumieć żydowską muzykę, literaturę, poznać szeroko pojętą kulturę.

Warsztaty języka jidysz dla początkujących
Prowadzone w języku polskim
Codziennie od 3 lipca (poniedziałek) do 7 lipca (piątek) o godz. 9.00-10.30
Klub Fundacji R.S. Laudera, ul. Kupa

Prowadzone w języku angielskim
Codziennie od 3 lipca (poniedziałek) do 7 lipca (piątek) o godz. 10.30-12.00
Klub Fundacji R.S. Laudera, ul. Kupa

Rozdanie certyfikatów
9 lipca (niedziela) godz. 13.00
Klub Fundacji R.S. Laudera, ul. Kupa 18

Warsztaty języka jidysz odbędą się po raz drugi, tym razem w dwóch grupach językowych - polskiej i angielskiej. Jak można się uczyć języka dźwięcznego jak melodia? Tylko śpiewająco! Obok nauki liter, podstawowych zwrotów i słownictwa, to właśnie piosenki w jidysz będą nauczycielkami i przewodniczkami po świecie Żydów aszkenazyjskich. Chcesz zrozumieć o czym śpiewają festiwalowi goście? Chcesz sam zaśpiewać? Kum! Lomir zingen cuzamen! Przyjdź - zaśpiewajmy razem!

Warsztaty poprowadzą Przemysław Piekarski, językoznawca, orientalista, nauczyciel jidysz, oraz Dagmara Wojtaś.

Informacja o prowadzącym

Przemysław Piekarski, orientalista i językoznawca (doktorat z języka hindi), pracownik naukowy UJ, który od lat prowadzi kursy jidysz w Zakładzie Historii i Kultury Żydowskiej w Polsce i Szkole Letniej New York University. Podczas Festiwalu poprowadzi intensywny kurs jidysz dla początkujących, na którym chętni zapoznają się z podstawami gramatyki, słownictwem oraz z dużą ilością piosenek.

Jidysz to więcej niż hobby - przyznaje Piekarski. To szukanie rodzinnego świata "wysokiej połoniny" i sztetlech - miasteczek, gdzie przez wieki żyli obok siebie Żydzi, Polacy, Ukraińcy... Ten świat będzie żył, póki nie zaginie język melodyjny jak żydowskie piosenki. "Kto ocala jedno życie, ocala cały świat...", a kto zachowuje język, zachowuje pamięć o narodzie.

Wycinanka żydowska - warsztaty
Od 3 lipca do 7 lipca w godz. 10.00-11.30 oraz 15.30-17.00
Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Miodowa 36

Patrząc na kawałek papieru i nożyczki trudno zrozumieć, jak możliwe jest stworzenie osobliwego, pełnego tajemniczych symboli, wyrażonego bogactwem rysunku świata żydowskiej wycinanki. A już zupełnie niepojęte jest, jak możliwe było wskrzeszenie w Krakowie szkoły żydowskiej wycinanki nawiązującej do jej najświetniejszej przeszłości.

Dzięki Annie Małeckiej-Beiersdorf okazało się to możliwe. Niestrudzenie kontynuuje ona wśród wszystkich zainteresowanych swą misję, która do niedawna jeszcze wydawała się czystą utopią. Dziś, by nauczyć się żydowskiej wycinanki nie trzeba wyjeżdżać do USA czy Izraela. Wystarczy przyjść na warsztaty Anny, które poza Festiwalem trwają w Krakowie przez cały rok

W Domu Klezmera - warsztaty
Prowadzą Michael Alpert i Leopold Kozłowski

Od 3 lipca do 5 lipca godz. 10.00-11.30
Klezmer Hois, Szeroka 6

Taniec to radość życia i służenia Bogu. Taniec to swobodna manifestacja ducha poprzez pełne ekspresji wyzwolenie ciała. Bo, jak mawiał Rabbi Nachman z Bracławia: Poprzez ruchy ciała taniec wyraża to, co słowa i muzyka wyrażają w języku dla siebie właściwym. Wszystko jednoczy się w jednej harmonii. To jest największa radość; ten, kto jej nie doświadczył, nie wie, co to radość. Podobnie jak rok temu, naukę tańca poprowadzi Michael Alpert, a towarzyszyć mu będzie największy klezmer w Galicji Leopold Kozłowski. Przyjdźcie, by doświadczyć prawdziwej radości. Podobnie jak krąg tańczących, tak i świat jest jak wirujący krążek, gdzie w zgodnej harmonii splatają się w jedność wszystkie jego elementy. Czy zatem taniec może być wyrazem harmonii świata, a każdy z nas jego niezbędnym ogniwem? Przekonajcie się sami, krok po kroku poznając tajemnice tradycyjnego, żydowskiego tańca

Warsztaty tańca
Prowadzi Leon Blank
Od 3 lipca do 7 lipca, godz. 12.00-13.30
Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Miodowa 36

W tym roku nauczycielem różnych odmian tańca żydowskiego będzie Leon Blank, wybitny znawca folkloru żydowskiego. Urodził się w Kalininie, ale tuż po wojnie jego rodzina powróciła do Polski. W roku 1964 wyemigrował i osiedlił się w Szwecji. Tam prowadził ożywioną działalność edukacyjno-kulturalną. To on właśnie inspirował i namawiał wielu młodych Szwedów, by bliżej poznali kulturę Żydów.

Aby zapoznać się głębiej z różnymi rodzajami tańca Leon Blank uczestniczył w warsztatach tanecznych w wielu krajach bałkańskich jak Bułgaria, Rumunia, Grecja i na terenach dawnej Jugosławii, a także w takich miastach jak Londyn, Kopenhaga, Amsterdam i Nowy Jork, gdzie taniec folkowy cieszy się olbrzymim zainteresowaniem.

W tym roku razem z Leonem Blankiem będzie można zatańczyć horę, dojnę, freylekhs, bulgar, a kto wie, może nawet żydowską polkę!... Fargint zikh!

Kuchnia - warsztaty
3, 4, lipca od godz. 16.00
Hotel Eden, ul. Ciemna 15
Kuchnia koszerna - prowadzi Jacek Szewczyk

5, 6 lipca, od godz. 16.00
Restauracja Alef, ul. Szeroka 17

Kuchnia żydowska - prowadzi Regina Wohlam

7 lipca od godz. 16.00
Klezmer Hois, ul. Szeroka 6

Kuchnia żydowska - desery

Odkrywanie Kazimierza - warsztaty plastyczne
Prowadzą Agnieszka Wozowicz i Magdalena Wojdyła
Od 3 lipca do 7 lipca 14.00-15.30
Synagoga Poppera, ul. Szeroka 16

W programie m.in. tworzenie widoku Kazimierza w formie fryzu, tworzenie strony żydowskiego kalendarza, impresje na temat Kazimierza.

 

Biuletyn Informacyjny Biura Prasowego Kraków 2000
Biuro Prasowe Kraków 2000; 31-005 Kraków, ul. Bracka 1; tel. (+48 12) 430 26 41, 430 26 70 fax 430 24 30; e-mail: BP@krakow2000.pl, http://www.krakow2000.pl