.
  FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ - WYSTAWY

Erwin Schenkelbach Tam, gdzie zatrzymał się czas - Wieczna Jerozolima.
Wystawa fotografii
2 lipca (niedziela), godz. 12.00
Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17

Informacja o autorze

Erwin Schenkelbach - urodził się w Drohobyczu w 1929 roku. W tajniki fotografowania wprowadził go ojciec. Wyobraźnia plastyczna Schenkelbacha wciąż pozostaje pod dużym wpływem Bruno Schulza. Jako swoich mistrzów wymienia także Giorgio de Chirico i Maxa Ernsta. Po wojnie Erwin Schenkelbach ukończył Politechnikę Warszawską. Do 1963 roku pracował jako scenarzysta i operator filmowy w warszawskiej telewizji. W 1963 roku wyemigrował do Izraela. W latach siedemdziesiątych zaczął zajmować się zawodowo fotografowaniem. Od tej pory współpracuje z wieloma gazetami i magazynami na całym świecie. Najbliższa jest mu czarno-biała fotografia surrealistyczna. Podczas X edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Erwin Schenkelbach zaprezentuje wystawę prac fotograficznych zatytułowaną Tam, gdzie zatrzymał się czas - Wieczna Jerozolima.

Marta Gołąb
Psalmy i mizrachy - wernisaż wystawy wycinanek
2 lipca (niedziela) godz. 12.00
Synagoga Poppera, ul. Szeroka 16

Informacje o autorce

Marta Gołąb na co dzień zajmuje się grafiką i konserwacją malarstwa sztalugowego. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

Po raz pierwszy z wycinanką żydowską zetknęła się w 1994 roku podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej uczestnicząc w warsztatach wycinanki Anny Małeckiej-Beierdsdorf. Marta Gołąb jest artystką poszukującą i eksperymentującą, próbuje szukać nowych form i nowych materiałów: kolorowe wycinanki, różne rodzaje papieru i pergaminu. Marta Gołąb swoje prace przedstawiała już na wystawach wycinanki żydowskiej w 1996, 1997 i 1999 roku organizowanych podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Roma Ligocka
Świadectwo - wernisaż wystawy malarstwa
2 lipca (niedziela) godz. 16.00
Do Polonii, Rynek Główny 14

Informacje o autorce

Roma Ligocka urodziła się w Krakowie. Należy do tych nielicznych, którzy przeżyli krakowskie getto. Jej losy oraz losy jej rodziny zostały opisane w książce i filmie Lista Schindlera. Do roku 1963 studiowała na ASP w Krakowie w klasie profesora Fedkowicza, profesora Krhy i profesora Marczyńskiego, na wydziałach malarstwa i scenografii.

W 1965 roku wyjechała z Polski. Od tego czasu stale przebywa w Austrii i Niemczech. Pracuje jako kostiumolog w teatrze, operze i balecie, m.in. w Kopenhadze (Opera Królewska), Salzburgu (Festspiele), Wiedniu (Festwochen) oraz w Kilonii, Kolonii, Monachium, Stuttgarcie, Tel-Avivie, Londynie i Berlinie.

Léon Levkovitch
Poprzez mgłę - wernisaż wystawy prac rzeźbiarskich i malarskich
1 lipca (sobota) godz. 12.00
Muzeum Archeologiczne, ul. Poselska 3

Informacja o autorze

Léon Levkovitch urodził się w Polsce. Po studiach w łódzkiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych wyjechał w 1961 roku do Paryża. Należy do gatunku artystów „osobnych", którzy więcej czerpią z własnej natury, historii i mitologii niż z otaczającej rzeczywistości. Główną formą wypowiedzi Levkovitcha jest rzeźba. Figuralne kompozycje niewielkich rozmiarów cechuje powaga. Artysta tworzy je najczęściej w terrakocie, niekiedy utrwala w brązie.

O swoich rysunkach wzbogaconych akwarelą i gwaszem Léon Levkovitch mówi w taki sposób: „Mam skłonność do zaludniania kompozycji. Wypełniam ją maksymalnie. (...) Zdarza się, że drąc papier - przedostaję się na drugą stronę. Często powtarzający się, bliski grymasowi uśmiech moich ‘personaży’ wydaje mi się jednak bardzo radosny".

Adi Adela Aronow i Itamar Siani
Wystawa z cyklu
Przyjaciele

1 lipca (sobota), godz. 19.00
Galeria Szalom
Wystawie towarzyszy recital Beaty Czerneckiej

Informacje o uczestnikach

Adi Adela Aronow - urodziła się we Wrocławiu. Jako siedmioletnie dziecko wraz z rodzicami wyjechała w 1957 do Izraela. Tam chodziła do szkoły i studiowała na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W latach 1973-1975 zgłębiała tajniki ceramiki na uniwersytecie w Berkeley (Kalifornia, USA). Od tego czasu tworzy bardzo oryginalne prace ceramiczne m.in.: obiekty rytualne, lampy chanukowe i mezuzy. Artystka ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Itamar Siani - urodził się w Sanie, stolicy Jemenu w 1941 roku. Po śmierci ojca wraz z matką i trzema braćmi wyemigrował do Izraela. Jeszcze jako uczeń został wysłany na staż do znanych malarzy: Marcela Jancu, Moshe Mokadi, Zvi Meirovitza i Yaacova Agama. Postępy poczynione w malowaniu zainspirowały go do podjęcia studiów. Został przyjęty do London University oraz Goldsmith College of Art. W 1972 roku rozpoczął pracę nad albumem grafik Magiczny dywan. Efektem była duża kolekcja kwasorytów ilustrujących pragnienia i wysiłki Żydów z Jemenu, którzy, aby dostać się do Ziemi Ojców musieli przejść przez prowizoryczne obozy składające się z prymitywnych namiotów i szop, gdzie dnie i noce wypełniała im modlitwa i wielkie oczekiwanie. Od tego momentu Itamar Siani często wraca do domu w Jaffie, do dziedzictwa swego narodu, malując folklor, zwyczaje religijne i portretując Jemeńczyków.

Aleksander Mitka
Krakowski Kazimierz - wernisaż wystawy fotografii (bromogumy)
6 lipca, czwartek, godz. 18.00
Galeria Artemis, ul. Starowiślna 21

Informacje o autorze

Aleksander Mitka - artysta o wielkiej wrażliwości i umiejętności dostrzegania w otaczającej go rzeczywistości zarówno klimatu przeszłości, dostojności trwania jak i znaków czasu. Urodził się w 1946 roku w Krakowie. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych, a później studiował na Akademii Sztuk Pięknych. Zawodowo zajmuje się konserwacją dzieł sztuki. Kazimierz, w którym współistnieją różne kultury i religie, jest ulubionym tematem prac Aleksandra Mitki. Obrazy utrwalone na kliszy fotograficznej poddawane są bardzo skomplikowanej obróbce, w technice tzw. bromogumy, pozwalającej na tworzenie pojedynczych odbitek. Umiejętności malarskie artysta wykorzystuje przy tej okazji do osiągnięcia wyrafinowanej kolorystyki fotografii.

Monika Krajewska
Siedem dni stworzenia - wernisaż wystawy wycinanek
2 lipca (niedziela) godz. 11.00
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Informacje o Autorce w części poświęconej wykładom.

 

 

Biuletyn Informacyjny Biura Prasowego Kraków 2000
Biuro Prasowe Kraków 2000; 31-005 Kraków, ul. Bracka 1; tel. (+48 12) 430 26 41, 430 26 70 fax 430 24 30; e-mail: BP@krakow2000.pl, http://www.krakow2000.pl