.
  Ekspozycje w ramach cyklu Wędrówka z Tadeuszem Kantorem

Tadeusz Kantor i teatr 1934-1949
I część - lata 1934-1949
II część - lata 1945-1949
Muzeum Teatralne (O. M. Historycznego )- Kamienica Hipolitów
27 października - 31listopada 2000 r.
Kurator wystawy: Józef Chrobak

Wystawa składa się z dwóch następujących po sobie części obejmujących lata 1934-44 oraz lata 1945-49. Pierwsza prezentuje mało znane dokumenty, rysunki, fotografie ukazujące początki działalności teatralnej Tadeusza Kantora w okresie studiów, np. Śmierć Tintagilesa w Efemerycznym Teatrze Marionetek i okupacji Balladyna i Powrót Odysa w Podziemnym Teatrze Niezależnym. Druga część dotyczy twórczości scenograficznej Kantora w krótkim okresie liberalizacji życia artystycznego zaraz po wojnie.

Tadeusz Kantor i Akademia
Akademia Sztuk Pięknych, Plac Matejki 13
Wystawa w dwóch częściach
10 listopada - 15 grudnia 2000 r.
Kurator wystawy: Józef Chrobak

Dwuczęściowa wystawa przywołuje obecność Kantora w krakowskiej ASP, jako studenta w latach 1934-39 i jako pedagoga w latach 1947-49 i w roku 1968. Część pierwsza odpowiada okresowi, który Kantora nazywał swoją prehistorią. Cenne archiwalia oraz studenckie prace Tadeusza Kantora i jego kolegów z pracowni Karola Frycza z lat 1934-39 pozwalają na rekonstrukcję tego etapu. Wystawa druga ukazuje działalność Kantora jako wykładowcy poprzez dokumenty i prace jego uczniów.

Tadeusz Kantor w Starym Teatrze 1945 - 1962
6 listopada - 26 listopada 2000 r.
Muzeum Starego Teatru, ul. Jagiellońska 1
Kurator wystawy: Anna Litak

Wystawa poświęcona jest twórczości scenograficznej Kantora w teatrach krakowskich: Starym i połączonym z nim wówczas teatrze Słowackiego. Składają się na nią projekty scenografii, rysunki i zachowane kostiumy np. do Nosorożca E. Ionesco.

Tutaj się zaczął Cricot 2
Galeria Prymat - ZPAP, ul. Łobzowska 3
18 listopada - 3 grudnia 2000 r.
Kurator wystawy: Jan Trzupek

Pierwotna siedzibą teatru Cricot 2, założonego w 1955 roku, była kawiarnia w Domu Plastyków przy ul. Łobzowskiej 3, gdzie przed wojną działał teatr malarzy Cricot. Wystawa ma na celu przybliżenie charakteru i historii miejsca. Osobną sekwencję stanowi przypomnienie słynnej Wystawy Dziewięciu z 1956 roku, rozpoczynającej w Krakowie czas odwilży. Charakter pierwotnych spektakli Teatru Cricot 2, Mątwa, Studnia czy głębia myśli, Cyrk, jest przywołany poprzez duże fotogramy i unikalne kostiumy projektowane przez Marię Jaremę. Oryginalny projektor i fotografie przypominają legendarne Kineformy Andrzeja Pawłowskiego, stanowiące w latach 50-tych stałą część wieczorów Teatru Cricot 2.

Tadeusz Kantor Ambalaże
Galeria Starmach, ul. Węgierska 26
1 grudnia - 31 grudnia 2000 r.
Kurator wystawy: Małgorzata Niechoda

Wystawa prezentuje obrazy z cyklu Ambalaże z lat 60-tych i 70-tych, pochodzące z kolekcji Galerii Starmach, kolekcji prywatnych i depozytów spadkobierczyń z Muzeum Sztuki w Łodzi. Niektóre z obrazów eksponowane są w Polsce po raz pierwszy.

Tadeusz Kantor. Niemożliwe - suplement teatralny
Bunkier Sztuki - Galeria Sztuki Współczesnej, Pl. Szczepański 3a
7 listopada - 12 listopada 2000 r.
Kurator wystawy: Jarosław Suchan

Pokaz jest uzupełnieniem wystawy Tadeusz Kantor. Niemożliwe poświęconej happeningom, projektom niemożliwym i sztuce parakonceptualnej krakowskiego artysty. Na wystawie prezentowane są spektakle Teatru Cricot 2, w których pojawiają się wątki paralelne do wyżej wymienionych nurtów - wśród nich: Wariat i zakonnica 1963, przedstawienie będące realizacją idei Teatru Zerowego, Kurka wodna 1967, stanowiąca przykład Teatru Happeningowego, oraz Nadobnisie i koczkodany 1973, spektakl odwołujący się do koncepcji Teatru Niemożliwego. Podobnie jak wystawa Tadeusz Kantor. Niemożliwe, pokaz ten opiera się przede wszystkim na dokumentacji fotograficznej i filmowej.

Tadeusz Kantor Ambalaż Hołdu Pruskiego 1975
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
9 października - 26 listopada 2000 r.
Kurator wystawy: Zofia Gołubiew, współpraca Anna Król
Pokaz nawiązuje do wystawy Widzieć i rozumieć z 1975 roku urządzonej według koncepcji prof. Mieczysław Porębskiego w Galerii w Sukiennicach z okazji kongresu AICA w Krakowie. Była to twórcza próba nawiązania dialogu, ale i konfrontacji artystów awangardowych z tradycją, uobecnioną w XIX-wiecznej galerii. Zaproszeni artyści m.in. Tadeusz Brzozowski, Andrzej Pawłowski, Stanisław Fijałkowski stworzyli na zamówienie dzieła odnoszące się do konkretnych obiektów w muzeum. Tadeusz Kantor wybrał obraz Matejki Hołd Pruski, największy w galerii i szczególnie bogaty w poza malarskie znaczenia i konteksty.

Tadeusz Kantor Wystawa byle czego
Cricoteca, ul. Kanonicza 5
12 października - 31 grudnia 2000 r.
Kurator wystawy: Lech Stangret, Anna Baranowa

Wystawa jest realizacją autorskiego projektu artysty z połowy lat 70-tych, który zamierzał pokazać w Galerii Foksal swoje notatki dotyczące pracy nad spektaklami w postaci odbitek kserograficznych. Tekę z projektem nigdy nie wystawionej wystawy przechowywał w swoim prywatnym archiwum przy ul. Elbląskiej. Twórca wybrał już nawet około 50 kart zapisków do spektaklu Nadobnisie i koczkodany, które miały stanowić trzon ekspozycji. Kantor pragnął wystawić ich powiększone kopie. Wystawa w Cricotece nie będzie dokładnym odtworzeniem projektu Kantora. Obok kserokopii pojawią się oryginalne notatki. W ten sposób zostanie pokazany zapis idei artysty. Aranżacja nawiązywać będzie do Antywystawy - Wystawy Popularnej z 1963 roku.

Tadeusz Kantor Rysunki z depozytu Muzeum Sztuki z Łodzi
Galeria - Pracownia Tadeusza Kantora ul. Sienna 7/5
16 listopada - 29 grudnia 2000 r.
Kurator wystawy: Piotr Cypriański

Prezentacja około 50 rysunków z depozytu spadkobierczyń w Muzeum Sztuki w Łodzi w autorskim układzie tematycznym. Na uwagę zasługują rysunki artysty wiążące się z jego twórczością malarską.

Tadeusz Kantor Od Kurki wodnej do Umarłej klasy
Galeria Krzysztofory, ul Szczepańska 2
20 października - 10 listopada 2000 r.
Kurator wystawy: Józef Chrobak

Wystawa ukazuje rolę Galerii Krzysztofory jako siedziby Teatru Cricot 2. Obok obiektów wybranych ze spektakli, prezentowana jest dokumentacja ze zbiorów Grupy Krakowskiej i Cricoteki, a także filmy video.

Mój Tadeusz Kantor
Centrum Kultury Żydowskiej, Maiselsa 7
15 listopada - 5 grudnia 2000 r.
Kurator wystawy: Jacek Stokłosa, współpraca: Joanna Ładomirska

Autorska wystawa fotografii Jacka Stokłosy, na którą składają się mało znane, najczęściej nie publikowane zdjęcia, posiadające bardzo osobisty charakter.

Mam wam coś do powiedzenia. Tadeusz Kantor - Autoportrety
Muzeum Narodowe - Gmach Główny, Al. 3 Maja 1
9 października - 26 listopada 2000 r.
Kurator wystawy: Zofia Gołubiew, współpraca: Anna Król

W czterech ostatnich latach życia Tadeusz Kantor stworzył dzieła malarskie nie mające sobie równych. Cyklem Dalej już nic artysta inicjuje okres malarstwa figuralnego, będący autorskim podsumowaniem własnego życia i twórczości. Wystawa pokazuje to ostanie, mało znane, ogniwo twórczości artysty. Obok obrazów z cyklu Dalej już nic, Cholernie spadam, Nie zagląda się bezkarnie przez okno, Mój dom i kilku innych poza seriami, eksponowane są również rysunki z ostatniego okresu.

Wokół Idei Domu i Krzesła
Dom Twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret, Hucisko k. Wieliczki
20 listopada - 20 grudnia 2000 r.
Kurator wystawy: Lech Stangret

Kameralna ekspozycja ukazująca poprzez rysunki idee Domu i Krzesła, należące w twórczości Tadeusza Kantora do idei niemożliwych. Te dwie idee doczekały się w Hucisku urzeczywistnienia: w postaci domu artysty wystawionego w ostatnim okresie jego życia i monumentalnego pomnika Krzesło, zrealizowanego według jego projektu przez Fundację im. Tadeusza Kantora w 1995 roku.

Wielopole, Wielopole Tadeusza Kantora
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ul. Sokoła 7/9
Październik - listopad
Kurator wystawy: Dorota Zielińska, Zbigniew Rybka

Wielopole Skrzyńskie jest miejscem urodzenia Tadeusza Kantora i tematem autobiograficznego spektaklu z 1980 roku, jednego z tych, które przyniosły artyście międzynarodową sławę. Wystawa w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej składa się dwóch części: w pierwszej prezentowane są pamiątki ze Starej Plebani, gdzie Tadeusz Kantor spędził dzieciństwo, w drugiej, rekwizyty ze spektaklu Wielopole, Wielopole oraz dokumentacja fotograficzna z jedynego przedstawienia, które odbyło się w kościele w Wielopolu w 1983 roku.

 

Biuletyn Informacyjny Biura Prasowego Kraków 2000
Biuro Prasowe Kraków 2000; 31-005 Kraków, ul. Bracka 1; tel. (+48 12) 430 26 41, 430 26 70 fax 430 24 30; e-mail: BP@krakow2000.pl, http://www.krakow2000.pl