.
  Autorzy wystawy
Andrzej Rataj - autor wystawy. Absolwent etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1967 jest pracownikiem Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku  wicedyrektora ds. merytorycznych. Jest wybitnym znawcą problematyki muzealnictwa etnograficznego w Polsce i zagranicą Szczególnie interesuje się zagadnieniami dokumentacji zbiorów, ich publikacji i udostępniania. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu ds. Dokumentacji Muzealnej , członkiem Polskiego Narodowego Komitetu ICOM ( Międzynarodowy Komitet Muzeów w UNESCO) oraz przedstawicielem Polski w Europejskiej Sieci Muzeów Etnograficznych NET. Andrzej Rataj jest autorem wielu wystaw organizowanych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie i zagranicą: Matka Boska Częstochowska w Polskiej Sztuce Ludowej w Trieście, Barii, Rzymie we Włoszech, Symbol martwy znak w Holandii i Niemczech, Wystawy Szopek Krakowskich w Sewilii w Hiszpanii. W Polsce zorganizował m.in. wystawy : Polska ceramika ludowa i Oblicza Boga.
 

Andrzej Sułkowski - autor oprawy plastycznej. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Krakowie. Od 1981 pracuje w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Autor większości opraw plastycznych wystaw organizowanych przez Muzeum w kraju i zagranicą. Ostatnie realizacje to wystawy: Norymberga na tle artystycznych podróży Stanisława Wyspiańskiego w 1890, Patrzaj w serce czyli o historii pewnego symbolu oraz Wielka Wystawa Szopek krakowskich na Zamku Królewskim na Wawelu.
 

Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Powstało w 1911 r. z inicjatywy Seweryna Udzieli nauczyciela i miłośnika kultury ludowej. Mieści się w zabytkowym ratuszu dawnego miasta Kazimierz, przy pl. Wolnica 1, gdzie przechowywane są zbiory i czynna jest stała wystawa pt. "Polska kultura ludowa". Prezentowane są na niej: wnętrza izby krakowskiej i podhalańskiej, przykłady budownictwa ludowego, warsztaty rzemieślnicze, stroje i biżuteria ludowa, sztuka ludowa tradycyjna i współczesna oraz eksponaty związane z obrzędami ludowymi.

W drugim, również zabytkowym budynku Muzeum przy ul. Krakowskiej 46 obejrzeć można zmieniane co kilka miesięcy wystawy etnograficzne. Muzeum Etnograficzne w Krakowie gromadzi eksponaty wytwory kultury ludowej tradycyjnej i współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem regionów południowej i centralnej Polski. Najlepiej reprezentowane są w zbiorach: tradycyjna polska sztuka ludowa, stroje i tkaniny ludowe, rzemiosło oraz eksponaty związane z obrzędami, jak szopki, pisanki. Oprócz tego w Muzeum znajdują się eksponaty z różnych regionów świata. Do najciekawszych należą: kolekcja futer syberyjskich z końca XIX w., stroje z Ukrainy i Białorusi, zbiory z Indonezji, środkowej Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W Muzeum mieści się także specjalistyczna biblioteka licząca ponad 21 tys. woluminów oraz archiwum z cennymi fotografiami i rysunkami.
 
 

Wystawa czynna będzie dla publiczności w terminie od 15 grudnia 1999 r do 12 maja 2000 r 
w Muzeum Etnograficznym przy ul. Krakowskiej 46 w Krakowie .
Bilety w cenach 4 zł normalny i 3 zł ulgowy będą dostępne w kasie Muzeum. 
14 grudnia 1999 r o godzinie 12 00 odbędzie się wernisaż.
 

 

Biuletyn Informacyjny Biura Prasowego Kraków 2000
Biuro Prasowe Kraków 2000; 31-005 Kraków, ul. Bracka 1; tel. (+48 12) 430 26 41, 430 26 70 fax 430 24 30; e-mail: BP@krakow2000.pl, http://www.krakow2000.pl