.
  Program muzyczny Europejskich Miast Kultury
AVIGNON

maj
Pieśni od średniowiecza do współczesności wypełnią program koncertu pt. Trubadurzy roku 2000, który odbędzie się 5 maja.

9 maja odbędzie się koncert Kwartetu Talich z Pragi i LEnsemble Instrumental dAvignon. W programie dzieła B. Smetany, W.A. Mozarta i P. Czajkowskiego. 

sierpień
IX Symfonię L. van Beethovena wykona lOrchestra Lyrique dAvignon pod dyr. Francois-Xavier Bilgera.

Odbędzie się konkurs młodych muzyków jazzowych Tremplin Jazz. W koncercie finałowym konkursu wystąpią artyście o międzynarodowej renomie.

Europa Sacra to koncerty przygotowane przez lEnsemble Vocal dAvignon, Coro della capella do San Petronio z Bolonii i chóru dziecięcego filharmonii z Pragi. W programie koncertów wykonane zostaną utwory muzyki sakralnej i trzy msze współczesnych kompozytorów z Avignonu, Bolonii i Pragi zamówione specjalnie z tej okazji. 
 

BERGEN

luty 
17 lutego odbędzie się koncert Luciano Berio, włoskiego kompozytora, który wystąpi także w roli dyrygenta Orkiestry Filharmonii w Bergen, przedstawiając swoje najnowsze kompozycje.

marzec
Bente Kahan i inni muzycy pochodzenia żydowskiego zapraszają na podróż-odyseję, poprzez żydowską muzykę i kulturę od 13 wieku do współczesności. 

kwiecień
Festiwal Tanga 
Przez pięć dni argentyńskie tango będzie stanowić płaszczyznę spotkań pomiędzy różnorodnymi kulturami.

Zespół Kameralny Bergen w składzie: Elise Batnes (skrzypce), Stein Erik Olsen (gitara) i Per Arne Glorvigen (bandoneon) przedstawią  Concierto del angel, Concierto para Bandoneon y Gitara i Dwa tanga na orkiestrę smyczkową Astor Piazzolli. 

Prapremiera opery Dziewczyna z Norwegii skomponowanej przez Kjell Habbestada do libretta Paal-Helge Haugena, bazującego na przypowieści o córce Erika Magnussona i szkockiej księżniczki Małgorzaty, która zginęła na morzu. 
 

maj
Symfonię Turangalila Oliviera Messiana wykona Orkiestra Filharmonii w Bergen pod dyrekcją światowej sławy dyrygenta Simonea Young.

Od 24 maja do 4 czerwca odbędzie się Międzynarodowy Festiwal, gdzie muzyka, taniec i teatr staną się artystycznym oknem na świat. W ramach Festiwalu odbędą się m.in. Noce Jazzu i Fabryka muzyczna (międzynarodowy festiwal muzyki współczesnej).

czerwiec
W renomowanym konkursie The European Broadcasting Union and young musicians 20 młodych muzyków wytypowanych z 20 krajów będzie walczyć o palmę pierwszeństwa. W finale ośmiu zagra z Orkiestrą Filharmonii w Bergen. 

Bergensiaden. Od 22 do 25 czerwca odbędą się koncerty uliczne, gale koncertowe, parady i konkursy (m.in. zespołów dętych), w których uczestniczyć będą muzycy z Norwegii i innych europejskich państw. 

sierpień
Festiwal Orkiestr 2000. Norweskie Stowarzyszenie Orkiestr Szkolnych (NSOF) organizuje tygodniowy festiwal, w którym uczestniczyć będą młodzi muzycy z orkiestr smyczkowych i symfonicznych. Do festiwalu zaproszone zostały młodzieżowe orkiestry z pozostałych 8. Europejskich Miast Kultury roku 2000.

październik
Odbędzie się Flazz 2000 - międzynarodowy festiwal jazzowy. 

Przez cały październik odbywa się Festiwal Sztuki (BergART), ramach którego wystawiona zostanie m.in. opera multimedialna Skrzydła Dedala współczesnego twórcy Maurizio Squillante. Libretto opowiadające o człowieku-cyborgu, nawiązuje do starogreckiego mitu o Dedalu, napisał Mike Poulton. Jest to wspólna produkcja Opery Vest z English National Opera i Ultima Festival. 

listopad
Fragmenty niedokończonych oper Griega i Bjornsona staną się bazą wieczoru operowego zatytułowanego Olav Tryggvason. Libretto wieczoru napisał Knut Jorgen Moe, a muzykę zakomponował Soderlind.
 

BOLOGNA

Teatro Comunale w sezonie 1999 i 2000 roku będzie pokazywać największe opery XX wieku. Wystawiona zostanie m.in.: Tosca, Gianni Schicchi G. Pucciniego, Pelleas i Melisanda C. Debussego, Salome R. Straussa i Wozzeck A. Berga. 

Sezon symfoniczny zawiera wiele koncertów prowadzonych przez wielkich mistrzów batuty: Eliahu Inbala, Donato Renzetti, Ginaluigi Gelmetti i Dijansung Kakhidze.

maj
Od 4 do 13 maja odbywać się będzie Międzynarodowy festiwal Angelica. Do Bolonii zaproszeni zostali muzycy, kompozytorzy i zespoły, którzy przygotowywać będą koncerty wraz z lokalnymi muzykami. Zaproszeni zostali m.in. tacy kompozytorzy: Terry Riley, La Monte Young, Cecil Taylor, Anthony Braxton i Misha Mengelberg.
 
 

czerwiec
Od czerwca do sierpnia Bolonia ma być miejscem spotkania muzycznych kultur z całego świata: Północy i Południa. Wschodu i Zachody, które porównywać będą wzajemne związki i tradycje. 
 

BRUSSEL

luty
Odbędzie się retrospektywny festiwal muzyki jednego z największych kompozytorów XX wieku Olivera Messiaena pod nazwą Retrospective Messiaen.

De Tijd is rond, pod tym hasłem odbywać się będzie cykl koncertów zespołu specjalizującego się w muzyce współczesnej Q-O2.

marzec
La Grande Suite to program kwartetu saxofonowego Blindmana i jego dyrektora artystycznego Erika Sleichima zakładający badanie współczesnych granic autonomii pomiędzy różnymi dyscyplinami artystycznymi. 

kwiecień
Odbędzie się Festiwal głosów kobiecych, w którym wystąpią wykonawczynie muzyki folklorystycznej z różnych regionów Europy.

Boulez 2000 to cykl koncertów odbywających się od 15 do 18 kwietnia, podczas których znany kompozytor P. Boulez zadyryguje wybranym przez siebie programem odzwierciedlającym przemiany jakie nastąpiły w muzyce XX wieku. Wykonane zostaną kompozycjr A. Berga, B. Bartoka, I. Strawińskiego, G. Mahlera, L. Berio, A. Schonberga i G. Ligetiego.

czerwiec
Grand Carrousel du Sablon to spektakl odtwarzający autentyczny teatr baroku i wykorzystujący muzykę z oper Jean-Philippe Rameau wykonywaną przez zespół muzyki dawnej Ricercar. 

listopad
Stockhausen versus DJ to uczta dźwiękowa, w której nawiązany zostanie dialog pomiędzy mistrzem muzyki współczesnej, kompozytorem K. H. Stockhausenem a Dj-ami, mistrzami ceremonii muzycznych końca wieku. Na estradzie dwa utworu Stockhausena: Stop i Expo interpretowane na żywo poddane zostaną przez Dj-ów przetworzeniu.

PRAHA

styczeń
Od 8 do 16 stycznia odbędzie się Międzynarodowy Tydzień Tańca, w którym wystąpi m.in. Rambert Ballet.

W dniach 10 - 16 stycznia znany amerykański pianista Yefim Bronfman wykona wszystkie pięć koncertów fortepianowych L. van Beethovena.

marzec
19 marca premiera nowej inscenizacji Julietty opery Bohuslava Martinu, przygotowana przez Narodowy Teatr w Pradze i Operę North z Leeds.
 

maj
Balet Johna Neumeiera z Hamburga wystąpi na scenie Miejskiej Opery w Pradze.

Od 26 do 28 maja Niderlandzki Teatr Tańca Jiri Kylian przedstawi trzy spektakle baletu przygotowanego specjalnie z okazji roku 2000.

czerwiec
Odbędzie się E.T. Jam 2000 rock festiwal. 

Na Praskim Zamku odbędzie się galowe przedstawienie opery J.D. Zelenka Sub Olea Pacis et Palma Virtutis jako część Europejskiego Festiwalu Muzyki.

17 czerwca na scenie Miejskiej Opery odbędzie się premiera opery specjalnie napisanej dla Pragi. Opera ta zwyciężyła w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury.

23 i 24 czerwca wystąpi New York Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Kurta Masura z dwoma różnymi programami koncertowymi.

sierpień
1 sierpnia odbędzie się koncert Jeunesses Musicales World Orchestra pod dyrekcją Claudio Abbado.

wrzesień
Od 8 do 30 września planowany jest cykl koncertów odbywających się pod wspólnym hasłem Antoni Dvorak i jego Praga - ukazywać one będą związki kompozytora z miastem i jego kulturalnym życiem.

Od września do grudnia planowany jest cykl 6. koncertów pod nazwą Czescy kompozytorzy u progu trzeciego tysiąclecia, na którym wykonane zostaną mało znane dzieła współczesnych twórców. 

grudzień
Odbędzie się Maraton Muzyki Współczesnej do którego zaproszeni zostali artyści z innych Europejskich Miast Kultury.

REYKJAVIK

styczeń - grudzień
Islandzka muzyka w XX wieku. Festiwal powstały przy współpracy ze Związkiem Kompozytorów Islandzkich. Będzie to całoroczny cykl koncertów prezentujących dorobek islandzkich kompozytorów XX wieku, kiedy to w muzyce tego kraju nastąpiły rewolucyjne zmiany i powstało wiele szczególnie ważnych dla niej dzieł. 
Festiwal odbywać się będzie w trzech częściach: 
Część I: Islandzka muzyka na początku stulecia (1900-1943)
styczeń - marzec
Część II: Islandzka muzyka w połowie stulecia (1944-1984)
od maja
Część III: Islandzka muzyka na koniec stulecia (1985-2000)
od października

marzec 2000
Przez cały rok odbywa się cykl koncertów z okazji jubileuszu 50. lecia Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej, najprawdopodobniej najmłodszej orkiestry narodowej w Europie. 
Koncert jubileuszowy odbędzie się 9 marca podczas którego orkiestra pod dyrekcją jej kierownika Rico Saccani wykona III Symfonię G. Mahlera.
 

sierpień 2000
18 sierpnia odbędzie się premiera dramatu muzycznego Baldur kompozytora Jóns Leifsa (1899-1968). Jest to dramat w dwóch aktach na orkiestrę symfoniczną, tancerzy, chór i solistów, którego temat bazuje na wydarzeniach z nordyckiej mitologii - konflikcie dobra i zła.
Dyrygentem przedstawienia jest Leif Segerstam, dyrektor artystyczny Filharmonii w Helsinkach. Reżyserię, choreografię i kostiumy przygotowuje światowej sławy artystka: Jorma Uotinen, dyrektor Fińskiego Baletu Narodowego. 
Projekt wspólnie realizują Reykjavik, Bergen i Helsinki.

 

Biuletyn Informacyjny Biura Prasowego Kraków 2000
Biuro Prasowe Kraków 2000; 31-005 Kraków, ul. Bracka 1; tel. (+48 12) 430 26 41, 430 26 70 fax 430 24 30; e-mail: BP@krakow2000.pl, http://www.krakow2000.pl