.
 Projekty plastyczne Europejskich Miast Kultury
Awinion

cały rok 2000
Centrum Art. Vivant Yvon Lambert - przez dwadzieścia lat , począwszy od roku 2000 mieszkańcy Awinionu i turyści odwiedzający miasto będą mieli okazję podziwiać ponad 400 dzieł z kolekcji sztuki współczesnej Yvon Lambert. 

cały rok 2000
Miejsce dla plakatu ulicznego- ponad 60. francuskich artystów przygotuje bilboardy, które rozwieszone w najróżniejszych punktach miasta "reklamować" będą sztukę

styczeń
Carex - grupa Loli Muance przygotuje w ogrodach Muzeum Calveta niezwykłą instalację, której wygląd będzie się zupełnie zmieniał w nocy. A to za sprawą piętnastu projektorów ultrafioletowych.

29 kwietnia- 17 września
Urok Rozumu - wystawa prezentująca symboliczne znaczenie gry w szachy i japońskiej gry Go.

8 września - 12 listopada
Sztuka i moda 1900 roku czyli związki sztuki i haute couture. Na wystawie przedstawione zostaną również prace francuskiego projektanta mody Jacquesa Douceta.

Bergen

14 stycznia - 12 marca
Ogród Erosa czyli wszystko o bogu Miłości: od przedstawienia jego wizerunku w malarstwie i rzeźbie po fragmenty Kasa Sutry. Wystawa przygotowana przez Bolonię.

2-28 luty 
Find - wystawa fińskiej sztuki użytkowej

18 luty -  7 maja 
Cybernetyczne krawiectwo - najnowsze kreacje, instalacje i multiprezentacje Pii Myrvold. Wystawa będzie także prezentowana w Internecie

24 luty - 19 marca
Andreas Serrano - pierwsza w Norwegii retrospektywna wystawa prac znakomitego amerykańskiego fotografa Andreasa Serrano. Jego zdjęcia poruszają często prowokacyjne tematy. Zobaczymy około 60 najbardziej charakterystycznych dla artysty prac. On sam będzie obecny w czasie wernisażu wystawy.

17 marca - 14 maja
Oby czas choć na chwilę zatrzymał swój bieg - to wystawa, która pokaże jak współcześni artyści podchodzą do problemu upływającego czasu: jego symboliczne wyobrażenie, wpływ na sztukę, architekturę... 

30 marca - 24 kwietnia
Biała oś - wystawa przedstawiająca to co niewidoczne, prace dziesięciu norweskich artystów, których głównym motywem jest biel.

19 maja - 3 września
Erro - polityczne malarstwo. To wystawa prac islandzkiego popartysty, który odkrył na nowo malarstwo narracyjne. W jego pracach nasz świat jawi się jako mieszanina rzeczywistości i fantazji.
 

Bolonia
czerwiec 1999 -marzec 2001
Mistrzowie Morandiego: Giacometti, Klee, Cezanne
Trzy wystawy na których zostanie zaprezentowanych ponad 100 płócien Alberta Giacomettiego, Paula Klee i Paula Cezanne’a - trzech wielkich artystów, których włoski malarz i grafik Giorgio Morandi uważał za swoich mistrzów. Im zawdzięcza styl, język artystyczny i wrażliwość. Od 1918 roku Morandi związał się z malarstwem metaforycznym. Tworzył pejzaże i martwe natury. Cechy charakterystyczne tych ostatnich to zwarta kompozycja, syntetyczna forma i oszczędna gama kolorów.

27 stycznia  - 24 kwietnia
100 na rok 2000 - wystawa fotografii prezentująca 100 prac najważniejszych i najbardziej znanych współczesnych fotografików. 
 

15 kwietnia - 15 czerwca
Bibiena: rodzina europejska - wystawa i konferencja poświęcona znanej bolońskiej  rodzinie Bibiena a właściwie Galli da Bibiena, z której wywodzili się malarze, architekci i scenografowie.  W XVII i XVIII wieku pracowali w całej Europie  przyczyniając się w znaczny sposób do rozwoju ówczesnej sztuki. To oni rozpowszechnili styl późnobarokowej dekoracji teatralnej. Im również zawdzięczamy m.in.: rozwiązania dotyczące widoczności ze wszystkich miejsc czy początki dekoracji perspektywicznej.

4 października - 30 kwietnia
Etruscy książęta - pomiędzy kulturą śródziemnomorską a Europą- wystawa archeologiczna przedstawiająca etruskie korzenie Włoch. 

22 września - 31 grudnia
Made in Bologna: przemysłowa tożsamość na przestrzeni pięciu wieków - wystawa prezentująca rozwój przemysłu w Bolonii 

1 października  2000-31 stycznia 2001
Bologna 2000, miasto wody - prezentacja systemu wodnego Bolonii.
 

Bruksela

 11-18 marca 
Międzynarodowy Festiwal Kultury Miejskiej: sztuka hip hop II - prezentacja wszystkich "miejskich" dziedzin sztuki: rap, breakdance, graffiti, DJs... w wykonaniu uznanych mistrzów gatunku i amatorów
 

7 kwietnia - 4 czerwca 
Zaproszenie do miasta - wystawa fotografii. Zdjęcia 40 artystów fotografików z całego świata przedstawiające fragmenty architektury, śmiałe rozwiązania urbanistyczne, naturę, ślady historii, człowieka w miejskiej przestrzeni... Z prezentowanych fotografii wyłoni się obraz idealnego przyszłego miasta, w którym człowiek będzie umiał odnaleźć siebie.

7 kwietnia - 4 czerwca
Bruksela - portret miasta - wystawa zdjęć wykonanych w Brukseli na przestrzeni ponad 100 lat, od 1839 do 1999.

15 maja - 15 lipca
Supernova- Pokolenie’ 84-94 - wystawa prezentująca osiągnięcia młodych belgijskich architektów (dyplom’ 84-94), ich najlepsze projekty i realizacje

17 maja - 11 listopada
Od rzeźbionych ołtarzy do ich malowanych skrzydeł (XV - XVI w.) - wystawa prezentująca techniki konserwatorskie stosowane przy odnawianiu najcenniejszych belgijskich ołtarzy. Wiedza konserwatorska to jeden z ważniejszych "produktów eksportowych" Belgii.

17 maja - 20 września
Złoty wiek belgijskiej sztuki: tapiserie Hiszpańskiej Korony - na wystawie zostanie pokazanych 18 najpiękniejszych gobelinów z kolekcji króla Hiszpanii. Wszystkie zostały wykonane w Brukseli na przełomie XV i XVI wieku, kiedy to tutejsze warsztaty przeżywały okres największej świetności.

4 lipca - 30 września
We are so happy- na ulicach całego miasta pojawiają się obrazy pełne radości. Olbrzymie reprodukcje zdjęć wykonanych w latach 1920-1998, umieszczone na budynkach przekształcą miasto w jedno wielkie muzeum fotograficzne. Ta niezwykła wystawa będzie próbą odpowiedzi na pytanie jak na przestrzeni wielu lat ludzie przeżywali szczęście

1- 30 września
Interactive Media Art Workshop -  prezentacja 20 interaktywnych projektów artystycznych (CD-ROM), które będą efektem międzynarodowej współpracy w czasie zorganizowanych w Brukseli warsztatów artystycznych.

16-23 września
Dni Dziedzictwa Kulturowego - Metamorfozy
Artyści wszystkich dziedzin sztuki (muzyka, taniec, teatr, sztuki plastyczne) starają się zmienić wg własnego pomysłu wybrane przez siebie miejsce w mieście. Jego historia, architektura, otoczenie są punktem wyjścia do nowej, często zaskakującej kreacji.

18-24 września
Legendy jutra- malarz Frankie Deconninck, artyści Sound Lab z Nowego Yorku , Jef Geys (sztuka konceptualna, sztuczna inteligencja) i Bili Bidjocka (instalacje multimedia) stworzą wspólną instalację. Jej temat: odczytywane na nowo stare legendy

15 października - 19 listopada
Metro>Polis - performace, wystawy fotografii, rzeźby, instalacje audio i video - to przedsięwzięcie artystyczne, które mają zmienić oblicze siedmiu brukselskich stacji metra. Artyści uczestniczący w projekcie pochodzą z sześciu krajów. Są wśród nich: Dirk Braeckman, Joelle Tuerlinck, Kobe Matthijjs, Dora Garcia i Aglaia Konrad.

23 listopada 2000 - 28 stycznia 2001
Oto 100 lat współczesnej sztuki - wystawa przygotowana przez Pałac Sztuki Współczesnej prezentuje ponad 150 prac artystów XX wieku.
 

Helsinki

5-28 maja
ArtGenda - młodzi artyści, naukowcy i architekci z Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Niemiec, Polski, Litwy , Estonii i Rosji spotkają się w maju w Helsinkach by skonfrontować swoje wizje. Ich projekty łączą elementy najróżniejszych dyscyplin sztuki (od tańca i teatru do muzyki, filmu i sztuki miltimedialnej) i współczesnej architektury. ArtGenda’2000 będzie już trzecią edycją Biennale, które zorganizowane zostało po raz pierwszy w Kopenhadze gdy w 1996 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

12 października 2000 - 31 stycznia 2001
Kobiety Delvaux - pierwsza w Finlandii wystawa prac belgijskiego malarza 
Paula Delvaux ( 1897-1994), jednego z najważniejszych surrealistów, który z ukontentowaniem malował delikatne kobiece akty w zaskakujących zestawieniach, np. ze szkieletami lub postaciami staromodnie ubranych mężczyzn, na tle pejzażu, architektury lub we wnętrzach.

listopad 2000 - styczeń 2001
Sztuka jubileuszowych lat papiestwa w Rzymie 1500-1750 - wystawa prezentująca wielkie kulturowe dziedzictwo Rzymu: dzieła sztuki tworzone dla Watykanu  w latach 1500 -1750, wśród nich arcydzieła włoskiego renesansu i baroku. Od XIV wieku każdy jubileusz papiestwa obchodzony co 25 lat ściągał do Watykanu rzesze pielgrzymów. 

luty - czerwiec
St. Petersburg - cykl wystaw prezentujących mieszkańcom Helsinek kulturę St. Petersburga, wielkiej metropolii kulturalnej, którą dzieli od Helsinek pięć godzin jazdy pociągiem.
15 luty - 15 czerwca
Kazimierz Malewicz - retrospektywna wystawa prac twórcy suprematyzmu. Podstawą tej teorii była teza o supremacji czystego odczucia w sztuce i w konsekwencji odrzucenie dotychczasowych środków wyrazu i zastąpienie ich nowymi. Suprematyczne kompozycje Malewicza (1878-1935), pierwszą stworzył w 1913 roku, składały się z elementarnych form geometrycznych. Ten rosyjski malarz polskiego pochodzenia, którego droga do abstrakcji wiodła przez kubizm i futuryzm, będzie wystawiany w Finlandii po raz pierwszy. 
16 marca- 5 maja
Nowy rosyjski klasycyzm - wystawa prac współczesnych rosyjskich artystów reprezentujących neoakademizm - najważniejszy kierunek artystyczny końca XX wieku w Rosji. Proklamowany przez Timura Novikowa, artystę, teoretyka sztuki i kustosza, lidera grupy Nowi Artyści. Głosi on potrzebę powrotu do klasycznych wartości w sztuce. Artyści, których prace prezentowane będą w Helsinkach to przedstawiciele różnych pokoleń neoakademizmu. 
4 kwietnia - 7 maja
Ikony z Waarłamu- ikony z XVIII i XIX wieku prezentowane na wystawie pochodzą z monastyru w Waarłamie, obecnie leżącego na terytorium Rosji
14 kwietnia 2000 - 1 kwietnia 2001
Bizantyjski tygiel - wystawa odlewów z wyobrażeniem świętych postaci Staroobrzędowców. Najstarsze eksponaty pochodzą z XVII wieku.

25 luty - 28 maja
Hugo Simberg -  wystawa organizowana przez Fińską Narodową Galerię Ateneum prezentuje prace Hugo Simberga (1873-1917): nierzeczywiste, fantastyczne postaci, czarny humor oraz  realistyczne portrety i pejzaże. Był również grafikiem a także jednym z pierwszych fińskich artystów dla których fotografia stała się ważną formą wypowiedzi.

31 marca - 28 maja
Diego Rivera - artysta i rewolucjonista.
Po sukcesie wystawy prac meksykańskiej malarki Fridy Khalo przyszedł czas by przedstawić fińskiej publiczności twórczość jej towarzysza Diego Rivery ( 1886-1957), jednego z najważniejszych artystów Ameryki Łacińskiej. Młodość spędził w artystycznym środowisku paryskiego Montparnasse’u. W latach 20. powrócił do Meksyku. Stał się głównym inicjatorem programu sztuki narodowej nawiązującej do tradycji sztuki prekolumbijskiej. Jego malowidła ścienne i mozaiki, obrazy sztalugowe i litografie przedstawiają sceny z życia ludu meksykańskiego.
 

11 kwietnia - 25 czerwca
William Blake - wystawa przypominająca twórczość angielskiego poety, myśliciela, malarza i rytownika, przedstawiciela wczesnego romantyzmu, człowieka zafascynowanego średniowieczną sztuką i kulturą.  W jego utworach teks i rysunek stanowią integralną całość. Twórczość plastyczna Blake’a (1757-1827) nie ograniczała się do ilustrowania własnych tekstów. Jest również autorem rycin gotyckich nagrobków z Westminsteru, ilustracji do dzieł Johna Miltona, Dantego  a także Biblii. Stosował technikę ręcznie kolorowanego miedziorytu, tempery i akwareli. Jego prace zostały w pełni docenione  dopiero w drugiej połowie XIX wieku przez prerafaelitów i wywarły silny wpływ na współczesne malarstwo angielskie. 

26 listopada 2000 - 7 stycznia 2001
Szopki krakowskie - wystawa szopek ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa 

Praga

styczeń
Base - wystawa w Narodowym Muzeum Techniki przedstawiająca projekty studentów dotyczące rozwiązań architektonicznych do zastosowania w trzecim tysiącleciu. 

marzec- maj
F. Drtikol. Fotografia. 1901 -1914. - wystawa fotograficzna prezentująca prace jednego z najbardziej uznanych czeskich fotografów 

czerwiec-sierpień
Nagość w czeskiej fotografii - wystawa fotografii

maj - wrzesień
Cechy baroku - wystawa przedstawiająca czeski barok i jego wpływ na współczesną sztukę

wrzesień
wystawa prac Trebona Altarpiece’a - genialnego czeskiego malarza żyjącego w drugiej połowie XIV wieku

maj - grudzień
Cykl wystaw przedstawiających rzeźby współczesnych artystów czeskich. Wśród nich znajdą się również prace, które tak naprawdę trudno nazwać rzeźbą i które nie nadają do pokazywania w tradycyjnych salach wystawienniczych.
 

Reykjavik

20 maja - 25 czerwca
Nowa rzeczywistość - nowe światy- tylko kliknij!
Siedmiu współczesnych artystów zaprosiło do współpracy mistrzów komputerowych. Sztuka i komputery tworzą rzeczywistość jutra: obrazy, dźwięki, trójwymiarowe światy... Efekty ich pracy zobaczyć będzie można na wystawie i w Internecie.

marzec - listopad 
Biała, niebieska i czerwona - to tytuł trzech wystaw organizowanych w Living Art. Museum. Każda z nich ma inny charakter. Biała jest liryczna, Niebieska świeża i egzotyczna a Czerwona - prowokacyjna. Przedstawiają różne aspekty nowoczesnej sztuki.

19 kwietnia
otwarcie wystawy w Reykjavik Art Museum prezentującej współczesną sztukę islandzką

czerwiec - wrzesień
Sztuka w elektrowni. Nie ma chyba lepszego przykładu  na związek pomiędzy kulturą i naturą niż miejsce, w którym powstaje energia, siła służąca postępowi kulturalnemu i społecznemu. 30 islandzkich artystów biorących udział w projekcie przygotuje prace, które wystawione zostaną w dwóch elektrowniach wodnych.
 
 

Santiago de Copostela

październik 1999 - maj 2000
Inny format cz. I  - pokaz sztuk niekonwencjonalnych

grudzień 1999 - grudzień 2000
Miasto europejskie 9- wzorem -  międzynarodowy konkurs architektoniczny dotyczący propozycji rozwiązań urbanistycznych dla Santiago de Compostela  i dla wybranych miast Ameryki Łacińskiej

2-29 luty 2000
Find - wystawa fińskiej sztuki użytkowej

luty - kwiecień 2000
Oblicza bogów - wystawa prezentująca jak poszczególny kultury i ludy przedstawiały swoich bogów

kwiecień - czerwiec 2000
Wokół Santiago- multimedialna wystawa o Santiago de Compostela

maj-lipiec 2000
Oblicza Ziemi - wystawa geologiczna. Ukształtowanie Ziemi i jej krajobrazy przedstawione za pomocą nowych technologii.

czerwiec - wrzesień 2000
Santiago 2000. Muzeum virtualne - wystawa

październik  2000 - kwiecień 2001
Inny format cz.II  - pokaz sztuk niekonwencjonalnych
 

Biuletyn Informacyjny Biura Prasowego Kraków 2000
Biuro Festiwalu Kraków 2000, 31-028 Kraków, ul. Św. Krzyża 1,
tel. (+48 12) 431 24 80, tel./fax431 24 66, e-mail: BP@krakow2000.pl