.
  Przesłanie Kide
Kide świeci pozytywnym światłem. To wyspiarski spokój, duchowy skok w nowe milenium.

Kide zrobione jest z laminowanych i hartowanych szklanych elementów, w których pośrednia warstwa szkła jest połamana. Połamane kryształy tworzą stale zmieniającą się powierzchnię odbijającą światło. Szkło użyte w Kide jest opatentowanym fińskim wynalazkiem.

W trakcie dnia, Kide funkcjonuje jako szklana rzeźba reagująca na zmieniające się świetlne warunki. Jej wygląd może ulegać przeobrażeniom od przezroczystej do prawie zmąconej, jakby zrobionej z lodu. 

W ciemności kryształ migota. Źródło światła, znajdujące się wewnątrz rzeźby reaguje na dotyk ludzkiej dłoni. Im dłużej trzyma się rękę przy powierzchni, tym jaśniejsze jest światło. Gdy usunie się rękę, światło matowieje.

Kide składa się z dziewięciu jednostek, każda część jest na 3,4 metra wysoka, na 4 metry szeroka i na 2 metry długa.

W czasie jesieni 1999 roku, każde z Miast Kultury roku 2000, będzie miało swoje własne Kide, jedną z dziewięciu jednostek, która zostanie ustawiona w często odwiedzanym punkcie miasta. Poszczególne rzeźby będą miały swoją własną barwę, zmieniającą się od chłodnego, nordyckiego niebieskiego, do promieniujących, południowych czerwieni. Każde Kide będzie dostarczać swój własny szczególny dźwięk, odbijający odgłosy otaczającego go miasta.

Wizualne łącze będzie integrować wszystkie jednostki. Do każdego Kide będzie przylegać kamera i monitor, przez który mieszkańcy Europejskich Miast Kultury będą mogli zobaczyć inne rzeźby i fragment miejskiego otoczenia.

Łącze będzie dostarczone przez Sonera Ltd z GSM Image low – speed image transfer technology. Sonera Ltd jest dominującą firmą telekomunikacyjną w Finlandii, współpracującą z 14 innymi pomocniczymi placówkami.

W grudniu 1999 roku, kryształy wrócą do Helsinek, gdzie zostaną złożone w osiemnastometrowy tunel migotającego światła. Najpierw każda jednostka nosi barwny kod miasta, w którym gości; raz połączone będą tworzyć całe spektrum kolorystyczne. Stopniowo barwa tego wyjątkowego dzieła sztuki będzie zmieniać się w całkowitą biel. W Sylwestra będzie można wejść w Nowe Milenium przez Kide niosąc myśl lub życzenie w swoich umysłach. 
 

 Helsinki 2000
 

Biuletyn Informacyjny Biura Prasowego Kraków 2000
Biuro Festiwalu Kraków 2000, 31-028 Kraków, ul. Św. Krzyża 1,
tel. (+48 12) 431 24 80, tel./fax431 24 66, e-mail: BP@krakow2000.pl