.
  Projekt KIDE
Rynek Główny, 22 września o godz. 19.00 – odsłonięcie KIDE przez Prezydenta Miasta – Andrzeja Gołasia i Dyrektora Festiwalu Kraków 2000 – Bogusława Sonika, w obecności ambasadorów: Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Islandii, Norwegii i Włoch. 
Wystąpi kabaret Loch Camelot i orkiestra dęta. 
 

Autorami pomysłu KIDE są trzej artyści - architekci: Peter Ch. Butter i  Kari Leppänen oraz plastyk Dusan Jovanovic, którzy uznali, że projekt ten powinien połączyć duchowo 9 Europejskich Miast Kultury. KIDE jest darem Helsinek dla tych miast.

KIDE będzie prezentowane w kilku "odsłonach". Po pierwsze, podzielone na 9 osobnych 
brył  zostanie lub zostało już wysłane do każdego z miast. Do 9 września KIDE trafiło do Rejkiaviku, Bolonii, Pragi, Bergen, i Brukseli. Po Krakowie zostanie zamontowane w Awinionie i Santiago de Compostela. Od 22 września, kiedy nastąpi uroczyste odsłonięcie brył we wszystkich miastach jednocześnie, będzie tam pokazywane w atrakcyjnych i tłumnie odwiedzanych miejscach aż do końca listopada. Z reguły są to rynki tych miast. Potem KIDE trafią z powrotem do Helsinek, gdzie w grudniu na placu Senaatintori zostaną uformowane w osiemnastometrowy tunel. 

W noc sylwestrową 1999/2000 tunel zaświeci światłem spektrum, które stopniowo stanie się białym.

W roku 2000 bryły KIDE zostaną umieszczone w muzeum albo - tak jak w przypadku Bergen czy Awinionu - zostaną kupione przez poszczególne miasta. Obecnie autorzy zastanawiają się nad tym, co zrobić z pozostałymi KIDE. 

Ważnym aspektem całego projektu jest przekaz obrazu z pozostałych miast i możliwość oglądania innych brył. W intencji autorów jest to szansa na rozpoznanie podobieństw i różnic między miastami i ich mieszkańcami.

Według autorów: - KIDE będzie miejscem ciszy i chwilą medytacji. Zarazem może być pozytywną prowokacją, zdziwieniem.
 

Biuletyn Informacyjny Biura Prasowego Kraków 2000
Biuro Festiwalu Kraków 2000, 31-028 Kraków, ul. Św. Krzyża 1,
tel. (+48 12) 431 24 80, tel./fax431 24 66, e-mail: BP@krakow2000.pl