.
 KIDE - magiczny kryształ Północy
Na 100 dni przed Sylwestrem, 22 września, na Rynku Głównym zostanie odsłonięty KIDE – magiczny kryształ z Finlandii!

KIDE jest szklanym prostopadłościanem wysokim na ponad 3 metry, szerokim na 2 i długim na 4 metry. W ciągu dnia KIDE sprawia wrażenie niemal przezroczystej bryły lodu. Wieczorem i w nocy świeci oliwkowym światłem. KIDE można dotykać. Jeśli trzymacie rękę na jego powierzchni wystarczająco długo – KIDE rozjarzy się lekko matowym, oliwkowym światłem. Kiedy rękę odsuniecie - światło przygaśnie. Dotknięty kryształ wydaje dźwięki. 

Finowie podarowali po jednym KIDE każdemu z Europejskich Miast Kultury. Kryształowi towarzyszą kamery i monitory. Na ekranach w Krakowie zobaczymy widoki ze wszystkich 9 Miast, połączonych na ten moment Światową Pajęczyną. Na monitorach widzowie będą mogli oglądać siebie samych i podpatrywać bieżące życie mieszkańców Awinionu, Reykiawiku, Bolonii czy innego wybranego Europejskiego Miasta Kultury. 

KIDE zostanie z nami do końca listopada. Potem wszystkie bryły wrócą do Helsinek i tam, w Sylwestra 1999, zostaną złączone w osiemnastometrowy tunel migotającego światła, przez który Finowie przejdą w następny wiek...
 

Biuletyn Informacyjny Biura Prasowego Kraków 2000
Biuro Festiwalu Kraków 2000, 31-028 Kraków, ul. Św. Krzyża 1,
tel. (+48 12) 431 24 80, tel./fax431 24 66, e-mail: BP@krakow2000.pl