1997 Rok Poezji
Festiwal Wisławy Szymborskiej
i Czesława Miłosza

fot. S. KlimowskiRok 1997 był dla Festiwalu Kraków 2000 Rokiem Poezji. Patronat nad Festiwalem objęło dwoje mieszkających w Krakowie laureatów Literackiej Nagrody Nobla - Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. Wiosna Kraków zmienił się w Miasto Poezji, w ramach festiwalu odbyło się wiele spotkań literackich, wieczorów piosenki autorskiej, spektakli poetyckich.

Ukoronowaniem cyklu imprez związanych z literaturą było Spotkanie Poetów Wschodu i Zachodu. Na zaproszenie Noblistów do Krakowa przyjechało dziewiętnastu poetów, którzy pierwszy raz po upadku komunizmu, modli spotkać się, by swobodnie wymienić doświadczenia, konfrontować odmienne tradycje i zainteresowania, a przede wszystkim dzielić się poezją.

Blisko związany z główna idea Roku Poezji był również, odbywający się równolegle do spotkania poetów, Festiwal Między Wawelem a Giewontem. Jego założeniem było ukazanie wpływu sztuki Podhala na całą kulturę polską, a w szerszym kontekście, wzajemnego oddziaływania wartości lokalnych i narodowych na obszarze Europy środkowej.

fot. S KlimowskiW programie Festiwalu, zgodnie z kierunkami wyznaczonymi w pierwszym roku jego trwania, nie zabrakło także imprez przeznaczonych dla szerszego odbiorcy. Do tego nurtu należy zaliczyć koncerty: Jana Garbarka w kościele oo. Dominikanów; plenerowy koncert słynnego kompozytora muzyki filmowej Gorana Bregoviča czy występ legendarnego gitarzysty Paco de Lucía.

Wśród imprez muzycznych Festiwalu tego roku nie można pominąć I Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. To wspaniałe muzyczne święto, zorganizowane w 170 rocznicę śmierci kompozytora, na trwałe wpisało się w pejzaż kulturalny Krakowa.

Jednym z głownych atrakcji tej imprezy była możliwość pokazania - po raz pierwszy od II Wojny Światowej - manuskryptów Beethovena przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej. Tego roku Kraków gościł po raz pierwszy w swojej historii dwie wspaniałe orkiestry: Kyoto Symphony Orchestra i Orkiestrę Filharmonii Drezdeńskiej.

Imprezy te w naturalny sposób zapowiedziały Rok Krzysztofa Pendereckiego.