Na Krawędzi Tysiąclecia.
Krakowskie Spotkanie ZnaKomitości.
Jubileusz 40- lecia Wydawnictwa Znak
7 - 9 maja 1999 r.

Festiwal Kraków 2000 objął swoim patronatem wydarzenie zatytułowane Krakowskie Spotkanie ZnaKomitości: Na krawędzi tysiąclecia, poświęcone 40 rocznicy wydawnictwa Znak. Profesor Jacek Woźniakowski, który w 1959 roku założył wydawnictwo, pisał, że powstało ono w celu „pogłębienia życia religijnego, uczestnictwa w życiu Kościoła, wiedzy i kultury katolików polskich oraz świadomości etycznej i historycznej całego naszego społeczeństwa”. Znak wydaje około 100 tytułów rocznie, w której to liczbie zawierają się zarówno bestsellery o stutysięcznych nakładach (m.in. Boże igrzysko Normana Daviesa, Historia literatury polskiej Czesława Miłosza, Historia filozofii polskiej po góralsku ks. prof. Józefa Tischnera), jak i książki niskonakładowe, mające jednak fundamentalne znaczenie dla rozwoju kultury.

W bogatym programie wydarzenia znalazły się dwa panele: tematem pierwszego z nich 7 maja w kapitularzu klasztoru OO. Dominikanów była Polskość papieża w kościele współczesnym, w wśród rozmówców znaleźli się między innymi Leszek Kołakowski, Tadeusz Mazowiecki i biskup Tadeusz Pieronek. Dzień później, w dyskusji na Dużej Scenie Starego Teatru, zagadnieniem Czy koniec milenium jest przełomem epok?, zajęły się takie osobistości jak Leszek Balcerowicz, Władimir Bukowski, Norman Davies, Ryszard Kapuściński, Leszek Kołakowski, Richard Lourie, Jacek Woźniakowski i Józef Życiński.

Nie zabrakło również spotkań z autorami publikującymi swoje książki w wydawnictwie. Popołudnie poetów Znaku, w kinoteatrze Rotunda zebrało absolutną czołówkę współczesnej poezji polskiej. W niezwykłej atmosferze wieczorem odbył się spektakl kabaretowy, w którym wystąpili Norman Davies, Jacek Fedorowicz, Leszek Kołakowski, Kazimierz Kutz, Bronisław Maj, Jerzy Owsiak, Jerzy Stuhr, Wisława Szymborska, Grzegorz i Jan Turnauowie, Jacek Woźniakowski, Krystyna Zachwatowicz i wiele innych ZnaKomitości. Impreza była transmitowana przez telebim.

Ostatni dzień obchodów zawierał szereg atrakcji dla szerszej publiczności. W ogrodzie Znaku przy ul Kościuszki odbyło się spotkanie z autorami. Podczas obchodów jubileuszu w Bibliotece Jagiellońskiej odbyła się wystawa Wydawnictwo Znak - tradycja i współczesność.