Międzynarodowa Kawiarnia Literacka
2 - 4 grudnia 1999 r.

Kolejne spotkanie Międzynarodowej Kawiarni Literackiej zainaugurowanej w październiku wizytą Tomasa Tranströmera, odbyło się 2 grudnia 1999 roku. Centrum Kongresowe na Wawelu stało się miejscem dyskusji na temat mitów wokół myśli wschodu w odbiorze europejskim. W dyskusji udział wzięli: Ireneusz Kania, Jerzy Prokopiuk, Robert Stiller, Zbigniew Mikołejko, Tadeusz Komendant, Andrzej Kłoczowski, Ryszard Przybylski, Beata Szymańska, Leszek Szaruga, a gospodarzem wieczoru był Bronisław Wildstein.

W czasie wieczoru odbyła się prezentacja pierwszego polskiego tomu chińskiej poetki Chang Shiang Hua, znanej już ze Spotkania Poetów Wschodu i Zachodu. Wiersze poetki były tłumaczona na wiele języków europejskich i wydawane w USA. Na spotkaniu Międzynarodowej Kawiarni Literackiej pojawiła się osobiście. Wieczorem kabaret Loch Camelot przedstawił specjalnie na tę okazję przygotowany spektakl, zrealizowany w oparciu o tekst Fausta Goethego. Spektakl wykorzystał również motywy opowieści gminnej o doktorze Johannie Fauście, wielce znakomitym czarnoksiężniku, spisanej przez Jana Speissa, która inspirowała Goethego.

Drugiego dnia imprezy w Jamie Michalika spotkali się akmeiści. Akmeizm - jeden z głównych prądów poetyckich XX wieku - wszedł do historii literatury za sprawą trojga poetów: Anny Achmatowej, Osipa Mandelsztama i Nikołaja Gumilowa. Wybór wierszy tego ostatniego - ofiary reżimu sowieckiego - ukazał się m.in. w serii Exlibris Kraków 2000 w 1997 r., w tłumaczeniu Adama Pomorskiego, który był gościem spotkania akmeistów. Ten renomowany tłumacz jest laureatem wielu nagród m.in. PEN-Clubu, Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich, Literatury na świecie. Przekłada głównie z języka niemieckiego i rosyjskiego, tłumaczył m.in. Rilkego i Fausta Goethego,a ostatnio wiersze Achmatowej i Mandelsztama. Gospodarzem spotkania był prof. Jerzy Pomianowski - literat, tłumacz, eseista, znawca Rosji i jej literatury, wieloletni współpracownik Paryskiej kultury. Wiersze akmeistów czytali Anna Polony i Jerzy Trela.

Wieczorem w Klubie Dwa Pstrągi spotkali się pisarze pokolenia „roczników sześćdziesiątych”. W listopadzie ukazała się antologia młodej literatury autorstwa Wojciecha Wilczyka - poety i fotografa. W wyborze znaleźli się m.in. Marcin Baran, Miłosz Biedrzycki, Manuela Gretkowska, Olga Tokarczuk, Jacek Podsiadło, Marcin Świetlicki, Krzysztof Varga, Natasza Goerke, Andrzej Sosnowski, Adam Wiedemann. Utwory niektórych autorów. W spotkaniu wzięło udział około 20 literatów, których utwory znalazły się w Antologii. Wieczór zakończył koncert w wykonaniu zespołu Świetliki, Ścianka i Ewy Braun. Gospodarzem wieczoru był Marcin Baran.

Trzeci dzień spotkania poświęcony był dyskusji na temat mitu faustowskiego w kulturze i literaturze europejskiej. Nad problemem zastanawiali się: Ireneusz Kania, Zbigniew Mikołejko, Adam Pomorski, Jerzy Prokopiuk, Jerzy Pomianowski, Tadeusz Komendant, Ryszard Przybylski, Leszek Szaruga, Stefan Chwin, Ryszard Krynicki, a spotkanie poprowadził Bronisław Maj.

Trzeci wieczór spotkania prowadzili Katarzyna Janowska i Piotr Mucharski - autorzy dwu tomów Rozmów na koniec wieku, w czasie którego goście Kawiarni Literackiej opowiedzieli najbardziej intrygujące historie i anegdoty, jakie przydarzyły się im w czasie dosłownego i przenośnego przemierzania Europy. Swoje przeżycia opowiadali: Ireneusz Kania, Robert Stiller, Jerzy Prokopiuk, Andrzej Kłoczowski, Tadeusz Komendant, Ryszard Przybylski, Jerzy Pomianowski, Adam Pomorski, Stefan Chwin, Stanisław Kasprzysiak. Tego samego wieczora została wręczona nagroda Kościelskich.

Program Międzynarodowej Kawiarni Literackiej

2 grudnia 1999 r.
Centrum Kongresowe na Wawelu - Wschód - Fascynacje i uzurpacje
Kabaret Loch Camelot - premiera spektaklu Historia o doktorze Fau
ście, wielce znakomitym czarnoksiężniku i magu.

3 grudnia 1999 r.
Kawiarnia Jama Michalika - spotkanie z Adamem Pomorskim
Klub Dwa Pstr
ągi - 44 Gala literatoory i rokendrola

4 grudnia 1999 r.
Wieża Ratuszowa - Faust - rzecz o człowieku
Willa Decjusza - wręczenie Nagrody Fundacji Kościelskich
Teatr Bückleina - Historie i anegdoty zadziwiające
Loch Camelot - Historia o Doktorze Fauście, wielce znakomitym czarnoksiężniku i magu

Organizatorzy:
Wydawnictwo Oficyna Literacka
Biuro Festiwalowe Kraków 2000