Młodzi Kraków 2000
Poetycki Festiwal Zapowiadających się...
16 - 19 listopada 2000 r.

Listopad 2000 w Krakowie stał pod hasłem poezji. Po II Krakowskim Spotkaniu Poetów, w ramach cyklu Młodzi Kraków 2000 zebrali się w Krakowie poeci najmłodszego pokolenia: stąd nazwa Poetyckiego Festiwalu Zapowiadających Się....

W spotkaniu wzięło udział blisko trzydziestu uczestników. Trudno ich umieścić w jakichkolwiek sztywnych definicjach. Według słów organizatorów: „mieli oni publikacje w czasopismach literackich, większość z nich wydała debiutanckie tomiki, o ich książkach napisane zostały recenzje, niektórzy wygrali odpowiednie konkursy poetyckie, brali udział w różnych imprezach literackich, wokół niektórych nazwisk krąży literacka sława. Łączy ich jedno - wszyscy urodzili się mniej więcej w połowie lat 70., mają dzisiaj około 25 lat i stoją u progu dorosłego życia. Dzieli - prawie wszystko; to pierwsza tak nieokreślona generacja autorów, którzy egzystują w różnych miastach Polski, nie mając poczucia żadnej przynależności i chęci określenia się. Może ze względu na tę efemeryczność, fragmentaryzację i sam charakter współczesności czasem określa się ich mianem „pokolenia X”, „bądź Y”, nie dbając o trafność tych etykietek.”

Odbyły się cztery spotkania, podczas których ta najnowsza generacja twórców zaprezentowała się w poszczególnych dziedzinach sztuki (poezja, muzyka, film, plastyka). Nieprzypadkowo na miejsca wydarzeń wybrano najczęściej odwiedzane przez młodych ludzi kluby i puby Krakowa, które łączą działalność artystyczną i komercyjną: „Miasto Krakoff”, „Łaźnia”, „Drukarnia”, „Pod Ręką”, „Alchemia” i w dużej mierze stanowią o obrazie pokolenia dzisiejszych dwudziestolatków, są ich naturalnym środowiskiem. Młodzi artyści zaprezentowali się więc w piwnicach i klubowych salach, a poezji towarzyszyły spektakle, wystawy, happeningi, projekcje i koncerty. Gościem specjalnym Festiwalu był Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, ur. w 1962 roku, autor kilku tomików wierszy, zdobywca prestiżowych nagród poetyckich.

Patronem Festiwalu Zapowiadających się... był legendarny, zmarły przed czterema laty krakowski poeta i pisarz Stanisław Czycz. Właśnie dlatego jednym z najważniejszych punktów programu był I Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czycza zorganizowany, przez magazyn kulturalno-artystyczny „Ha!art.”, który był współorganizatorem imprezy. Jury pod przewodnictwem Mariana Stali przyznało tytuł Zapowiadającego się....oraz nagrody pieniężne dla czwórki młodych artystów. Wieczór poetycki poświęcony twórczości Stanisława Czycza był okazją do zapoznania się z jego twórczością i refleksją nad jej wpływem na młodych autorów.

Organizatorzy:
Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
Ha!art. - magazyn kulturalno-artystyczny - współorganizator artystyczny
Dyrektor artystyczny: Piotr Marecki
Biuro Festiwalowe Kraków 2000, ul.
Św. Krzyża 1


 

Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni