Cykl Wielkich Wykonań
Wiener Akademie
9 maja 2000 r.

Cykl wielkich wykonań nawiązywał do najlepszych tradycji międzynarodowych kontaktów muzycznych Krakowa. Program cyklu został tak przygotowany, by przedstawić muzykę z różnych epok w wykonaniu najlepszych orkiestr specjalizujących się w tym właśnie gatunku muzyki. Był on przeglądem tendencji wykonawczych naszych czasów i wyrazem najwyższego poziomu interpretacji. Elżbieta Penderecka - Dyrektor artystyczny Cyklu wielkich wykonań zaprosiła do Krakowa artystów i solistów światowej sławy w większości po raz pierwszy występujących w Krakowie. Cykl wielkich wykonań zorganizowało Biuro Kraków 2000, a całość koordynowała Aleksandra Katarzyna Ochocka.

 Kościół św. Katarzyny, ul. Augustiańska 7

Wykonawcy:
Wiener Akademie
Martin Haselböck - dyrygent

Utwory:
Jan Sebastian Bach - 4 suity orkiestrowe BWV 1066-1069 C-dur, h-moll, D-dur,
D-dur

Wiener Akademie. Założona została w 1985 roku przez Martina Haselböcka Wiener Akademie jest orkiestrą cenioną na całym świecie za typowo austriacka muzykalność, wirtuozerię i żywą interpretację repertuaru sięgającego od baroku po wczesny romantyzm. Już od swych początków zespół koncentruje się na popularyzacji mniej znanych dzieł, takich jak La deposizione della Croce J.J. Fuxa, Ode for St. Cecilia’s Day J.F. Händla w opracowaniu W.A. Mozarta, czy masońska muzyka pogrzebowa Mozarta - obok dzieł standardowego repertuaru.

W repertuarze orkiestry znajdują się też dzieła operowe, w tym seria oper Mozarta: Uprowadzenia z Seraju, Don Giovanni, Wesele Figara. Orkiestra Wiener Akademie występuje regularnie na międzynarodowych festiwalach muzycznych i cyklach koncertowych takich jak: Frankfurter Feste, Praska Wiosna, Wiener Festwochen, Klangbogen, Händel Festiwal Halle. Orkiestra prezentowała się też w największych salach koncertowych na całym świecie, w tym w tokijskim Suntory Hall, w Nowym Jorku, we frankfurckiej Alte Oper, Filharmonii Kolońskiej, Palau de la Musica w Barcelonie oraz w Izumi w Osace.

Wiener Akademie słynie z nagrań płytowych. Należy tu wymienić nagrania: Msza Es-dur F. Schuberta (dla Capriccio), Mszy Es-dur J.N. Hummla (Koch), koncerty na instrumenty dęte G.Ph. Telemanna ( Novalis), austriacka muzykę barokową oraz CD - Extra (audio, video, CD-ROOM) oraz Stworzenie świata J. Haydna (PAN Vienna). Wielkim przedsięwzięciem nagraniowym był też szeroki wybór mniej znanej, lecz fascynującej muzyki sakralnej z austriackiego dworu cesarskiego. Oprócz stałych koncertów i występów festiwalowych, Wiener Akademie bierze udział w nagraniach specjalistycznych (np. muzyka dla telewizji i filmu).

Znakomita orkiestra wiedeńska jest znana krakowskiej publiczności z występu podczas Festiwalu Beethovenowskiego w 1998 roku.

Martin Hasselböck Znakomity organista i dyrygent, laureat licznych nagród i konkursów organowych. W roku 1977 otrzymał przyznane mu przez prezydenta Austrii najwyższe wyróżnienie państwowe za działalność kulturalną. Martin Haselböck jest często zapraszany do prowadzenia innych zespołów, takich jak orkiestry filharmonii węgierskiej i czeskiej, orkiestra opery w Zurychu, wiedeńska i hamburska orkiestra symfoniczna, czy Northern Sinfonia. Występuje też często jako solista, m.in. na inauguracji organów w Nagoi, Heidelbergu, Kobe, Atenach i Lubece. Jako nadworny organista wiedeński oraz profesor organów na Muzycznym Uniwersytecie w Lubece regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, USA i Japonii.

Organizator:
Biuro Festiwalowe Kraków 2000, ul. Św. Krzyża 1
Dyrektor Artystyczny Elżbieta Penderecka

Współorganizator koncertu:
Austriacki Konsulat Generalny w Krakowie.

 

współorganizator koncertu


ÖSTERREICHISCHES
GENERALKONSULAT
KRAKAU

 


AUSTRIACKI KONSULAT GENERALNY 
W KRAKOWIE


 
 
 Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni