1000 lat Państwa Węgierskiego 
- uroczystości rocznicowe
Koncert Placido Domingo
18-20 sierpnia 2000 r.

Milenium państwa węgierskiego, liczone od koronacji Św. Stefana, było okazją do obchodów tysiąclecia przyjaźni polsko-węgierskiej w ramach Festiwalu Kraków 2000. W oparciu o kulturalne dziedzictwo środkowoeuropejskie powstał węgierski cykl programowy pod patronatem Biura Festiwalu Kraków 2000.

W roku 2000 naród węgierski obchodził tysięczną rocznicę powstania państwa, Królestwa Węgier. Umieszczenie na głowie syna księcia Gezy, Stefana I, korony otrzymanej z Rzymu od papieża Sylwestra II, było momentem przyłączenia się Węgier do zachodniego chrześcijaństwa, a więc do Europy Zachodniej. Wybór ten miał nieocenione znaczenie z punktu widzenia przetrwania państwa.

20 sierpnia, tradycyjny dzień św. Stefana był uczczony zgodnie z węgierską tradycją: z winem i tańcem, jarmarkiem i potrawami, wystawami i muzyką. Uroczystości milenijne odbywały się na Rynku Głównym w Muzeum Archeologicznym (wystawa Historia Węgierskiej Husarii) oraz w Hotelu Cracovia (Dni Gastronomii Węgierskiej).

Na Rynku odbyły się: Święto rzemieślników, kiermasz: stoiska przedstawiały prace węgierskich rzemieślników. Święto wina i kuchni węgierskiej: węgierskie zakąski kulinarne i beczki win węgierskich. Przemarsz huzarów węgierskich: przemarsz huzarów w tradycyjnych strojach węgierskich z Muzeum Archeologicznego na Rynek Główny. Ponadto odbyły się liczne koncerty. Wystąpili: zespół etno-jazzowy Ghymes, zespół tańca ludowego Zurbaló, kapela Andrzeja Polaka, zespół cygański Ando Drom, zespół Korai Öröm, zespół tańca ludowego Budapeszt, zespół muzyki tradycyjnej Téka.

Niewątpliwym ukoronowaniem obchodów była transmisja koncertu Placido Domingo (19 sierpnia). Przyjechał do Polski tylko na jeden koncert, który dał we Wrocławiu. Towarzyszyła mu utalentowana sopranistka Ana Maria Martinez. Oboje śpiewali z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Ich występ można było podziwiać w Krakowie za pośrednictwem telebimu ustawionego przy wieży ratuszowej. Artyści zaśpiewali słynne arie i duety z Toski Pucciniego, Damy Pikowej Czajkowskiego, Krainy uśmiechu i Wesołej wdówki Lehara oraz Otella Verdiego.

Organizator:
Konsulat Generalny Republiki W
ęgierskiej w Krakowie
Dr István Kovács, Konsul Generalny Republiki Węgierskiej
Patricia Pászt, Kierownik Centrum Programu Barwy W
ęgier

Patronat:
Biuro Festiwalu Kraków 2000
Dyrektor Festiwalu Kraków 2000 Bogus
ław SonikZłoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni