II Krakowskie Spotkanie Poetów
Poezja - między piosenką a modlitwą

10-13 listopada

W 1997 roku Festiwal Kraków 2000 przygotował serię wydarzeń pod patronatem dwojga związanych z naszym miastem laureatów Literackiej Nagrody Nobla - Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Kulminacyjnym punktem Roku Poezji było jesienne Spotkanie Poetów Wschodu i Zachodu, które stało się wielkim wydarzeniem literackim, ale także sukcesem frekwencyjnym i medialnym. To niezwykłe doświadczenie udowodniło rzecz bynajmniej nieoczywistą w dobie zaawansowanych technologii i społeczeństw zafascynowanych środkami przekazu, znacznie szybszymi niż słowo drukowane: okazało się, że dobra poezja również w dzisiejszym świecie może przyciągać tłumy, że młodzi ludzie skłonni są stać w ogromnych kolejkach, by zdobyć podpis ulubionego autora, że w czasach, gdy trudno o prawdziwe autorytety, pisarze nadal pozostają wiarygodni. Te wielkie kolejki do autorów na krakowskim Rynku pokazały chyba wszystkie ważniejsze stacje telewizyjne, a Teatr Słowackiego i inne miejsca spotkań i prezentacji dosłownie pękały w szwach. Okazało się nagle, że jeśli dobrej literaturze czegoś brakuje, to nie siły przekazu, a raczej możliwości dotarcia do swojego odbiorcy, zalewanego masą możliwości oferowanych przez prężnie działających potentatów twardej rynkowej gry.

W tegorocznym, Drugim Krakowskim Spotkaniu Poetów wezmą udział niektórzy spośród zaproszonych wtedy polskich i zagranicznych gości, wśród nich oczywiście nasi nobliści - Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, ale także doskonale znani czytelnikom Adam Zagajewski i Robert Haas. Tym razem będą mu towarzyszyły jeszcze dwie amerykańskie poetki: Jane Hirshfield i Joy Harjo. Na uwagę zasługuje również obecność przedstawicieli Wysp Brytyjskich - Dannie Abse z Walii i przede wszystkim kolejny laureat najsłynniejszej literackiej nagrody, Irlandczyk Seamus Heaney. Nowością w stosunku do pierwszego spotkania jest przyjazd dwóch poetów z Azji - Chińczyka Bei Dao i Ko Un z Korei. Ales Debeljak ze Słowenii, Admiel Kosman z Izraela i Niemiec Reiner Kunze dopełniają grona poetów z krajów, których reprezentanci nie pojawili się w Krakowie trzy lata temu. Doborowe grono zagranicznych gości uzupełniają Rosjanie - Siergiej Stratanowski i Jelena Szwarc oraz Marcelijus Martinajtis z Litwy. Jest to również okazja do spotkania wielu spośród najważniejszych polskich poetów współczesnych. Obok już wymienionych pojawią się bowiem Jerzy Ficowski Marzanna Bogumiła Kielar, Ewa Lipska, Leszek Aleksander Moczulski i Jan Twardowski.

Zaplanowano niezwykle atrakcyjną formułę całego wydarzenia. Przez cztery dni autorzy zajęci będą podpisywaniem książek, wizytami i dyskusjami, natomiast wieczory - w pięknych wnętrzach Kościoła Św. Katarzyny i Synagogi Tempel - wypełnią się poezją i muzyką, wykonywaną zarówno przez krakowskich artystów (Beatę Rybotycką, Grzegorza Turnaua i Elżbietę Towarnicką usłyszymy podczas Wieczoru I - 10.11 w koncercie piosenek L.A. Moczulskiego) jak i gości Spotkania. Z Irlandii przybywa bowiem Liam O’Flynn, by jak zwykle towarzyszyć swoją muzyką Seamusowi Heaneyowi, a Lurline McGregor (USA) wystąpi razem z Joy Harjo. Natomiast Tomasz Stańko zagra podczas uroczystego zakończenia w Starym Teatrze, i trudno nie myśleć o tym w kategoriach symbolicznych: trzy lata temu występ słynnego trębacza był jednym z najbardziej zapadających w pamięć wydarzeń pierwszego Spotkania.

 

 

Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni