A Piece of My Soul 
- Antologia Muzyki Gospel

24, 26 maja 2000 r.

A Piece of My Soul to pierwsze przedstawienie grupy teatralnej Theater Company utworzonej przez Rodney’a Lewisa. Rodney Lewis, reżyser, scenarzysta i producent przedstawienia, był wcześniej aktorem Black Ensemble Theater w Chicago. Napisana przez niego sztuka A Piece of My Soul, została po raz pierwszy wystawiona w październiku 1998 roku w prestiżowym Victory Garden Theater i zdobyła nominację Best Play w 1999 roku. Po tak ogromnym sukcesie grupa teatralna Rodney’a Lewisa odbyła triumfalne, kilkutygodniowe tournée po Stanach Zjednoczonych, zdobywając kolejne laury i przychylność prasy. W maju 2000 roku gościła ze swym spektaklem w Krakowie, w ramach Festiwalu Kraków 2000 - Europejskie Miasto Kultury.

W spektaklu autor przedstawił historię rozwoju muzyki gospel, od momentu jej narodzin w epoce niewolnictwa, aż do lat 90. XX wieku, łącząc w tym celu wszystkie środki wyrazu artystycznego, jakimi są muzyka, taniec, sztuka aktorska oraz obraz video. Dzięki połączeniu piosenki, tańca, gry aktorskiej i video, przedstawienie to potwierdziło kolejny etap rozwoju muzyki gospel. Sztuka rozpoczyna się muzyką kultową w swej najbardziej podstawowej formie. Kolejny fragment ujawnił dużą dawkę tzw. Negro Spirituals - pewnego rodzaju kodu, który niewolnicy przekazywali sobie w celu porozumiewania się. Spektakl potwierdził duży wpływ Thomasa A. Dorseya, który jest nazwany ojcem muzyki gospel, a także Sama Cooke’a, który łącząc muzykę pop i gospel, dał początki muzyce gospel.

Rodney Lewis 
Pisarz i reżyser. Naukę w szkole średniej rozpoczął w wieku 11 lat, a w wieku 15 lat dostał się na Uniwersytet w Illinois, gdzie powstała jego pierwsza sztuka. Obecnie pracuje w dziale sprzedaży i marketingu produktów hight-tech. Wydaje własne czasopismo dotyczące rynku nieruchomości.

Miejsce i termin koncertów:
Kościół Św. Anny w Krakowie
24 i 26 maja 2000 r.

Organizatorzy:
Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, 
Kraków, ul. Stolarska 9
Biuro Festiwalowe Kraków 2000, ul. Św. Krzyża 1


Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni