VII Krakowska Wiosna Baletowa

Hubbard Street Dance Chicago

W maju odbyła się, po raz siódmy Krakowska Wiosna Baletowa. Wyjątkowo bogaty program VII Krakowskiej Wiosny Baletowej, powstał przy współpracy organizatorów z Festiwalem Kraków 2000, który wziął na siebie większość kosztów finansowania tej imprezy. Na scenie Teatru Juliusza Słowackiego zaprezentowały się najlepsze zespoły baletowe. Sławni choreografowie z całego świata przedstawili odmienny repertuar, kreując tym samym zupełnie inne światy artystyczne. Wiosnę rozpoczął występ amerykańskiego Hubbard Street Dance Chicago, kolejno w odstępach miesięcznych tańczyły zespoły: francuski Decouflé, w czerwcu Sankt-Petersburski Teatr Tańca Borisa Ejfmana, natomiast we wrześniu izraelski Batheva Dance Company. Było to spotkanie różnorodnych technik i tradycji tanecznych.

1 maja 2000 r.
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Pl. Św. Ducha 1

Hubbard Street Dance Chicago
Składanka baletowa:

Rassemblement ( The Gathering), poruszająca historia represji i wolności do muzyki haitańskiego kompozytora Toto Bissainthe

Let’s Call the Whole Thing Off

Sechs Tänze (Six Dances),spektakl do Muzyki Mozarta, wykorzystujący taneczną precyzję w komicznym kontekście

Nine Sinatra Songs, w romantycznej choreografii Twyli Tarp do najbardziej znanych przebojów Franka Sinatry.

2 maja 2000 r.
Teatr im Juliusza Słowackiego, Pl. Św. Ducha 1

Jardi Tancet (Enclosed garden ), wspaniałe dzieło hiszpańskiego choreografa Nacho Duato oparte na katalońskich melodiach ludowych zebranych i śpiewanych przez Marię del Mar Bonet, łączące styl klasycznego tańca ze współczesną choreografią.

Quartet for IV (and sometimes one, two or tree..), intrygujący melanż baletu, sztuk walki i tematów romantyczny do muzyki Kevina Volansa

Sechs Tänze (Six Dances),

The Envelope, na motywach uwertur Rossiniego

The 40’s, zabawny, oklaskiwany przez publiczność na całym świecie spektakl przypominający erę Big Bandu.

Hubbard Street Dance Chicago. Został założony w 1975 roku przez wybitnego tancerza i choreografa Lou Conte’a. Zespół składa się z dwudziestu tancerzy, wywodzących się z różnych kultur. Podczas wieloletniej działalności w dziedzinie tańca współczesnego, zespół zbudował swój nowoczesny i oryginalny wizerunek artystyczny, łącząc teatralny jazz z nowoczesnymi i klasycznymi technikami baletowymi. Interesujący i eklektyczny repertuar zespołu tworzą światowej sławy choreografowie: Nacho Duato, Daniel Ezralow, Jirí Kylían, Kevin O’Day, Margo Sappington i Twyla Tharp. Telewizyjny debiut zespołu w 1981 roku Fred Astaire określił jako „jeden z najlepszych występów tanecznych jakie widział od lat”. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Lou Conte. Założyciel i dyrektor zespołu. Absolwent zoologii Southern Illinois University. Lekcje tańca zaczął pobierać jako dziecko. Powrócił do niego po zakończeniu studiów, w 1960 roku. Od 1964 występował na Broadwayu jako tancerz, był też choreografem ponad 30 musicali, a także choreografem Madonny w filmie „ A League of Their Own”.

Organizatorzy:
Krakowska Fundacja Sztuki Baletowej w Krakowie, Pl. Św. Ducha 1
Przemysław Śliwa - Prezes
Grażyna Karaś - Wiceprezes
Biuro Festiwalowe Kraków 2000,ul. Św. Krzyża 1Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni