Madame Monsieur
16 - 19 lipca 2000 r.
20 - 27 lipca 2000 r.

W lipcu w Wilii Decjusza na Woli Justowskiej w Krakowie został zaprezentowany niecodzienny spektakl, noszący tajemniczy a zarazem uniwersalny tytuł Madame Monsieur. Autorem przedstawienia jest szwajcarski tancerz i choreograf Philippe Olzá. Spektakl Madame Monsieur łączył w sobie różne środki artystycznego wyrazu: w spektaklu wziął udział zespół muzyki barokowej Affetti Ardenti z Zurychu i dwoje tancerzy: Julia Wollrab - Madame, i Marc Hwang (solista baletu Teatru Wielkiego z Genewy) - Monsieur. Artyści zaprosili publiczność na szczególny rodzaj wędrówki, symbol spotkania kobiety i mężczyzny. Wędrówka odbyła się w niezwykłej scenerii, która była najbardziej znaczącym aktorem przedstawienia. Stąd właśnie decyzja autora o wyborze na miejsce spektaklu Willi Decjusza - zarówno ze względu na jego unikalną architekturę, jak i szczególne znaczenie dla polskiej kultury. Wybór miejsca, w którym rozegrał się spektakl był bardzo ważny, gdyż koncepcja Madame Monsieur oparta była na oryginalnej idei wydobycia za pomocą innych sztuk piękna architektury. Milczące mury ożywiły: taniec muzyka i śpiew.

Madame Monsieur pokazano po raz pierwszy w październiku 1998 roku w siedzibie Instytutu Szwajcarskiego w Vilii Mariani w Rzymie. W 2000 roku spektakl prezentowany był w czterech Europejskich Miastach Kultury: w lipcu w Krakowie, we wrześniu w Pradze (Zamek na Hradczanach), w październiku w Awinionie (Muzeum Calvet) i w listopadzie w Bergen (Muzeum Sztuki Użytkowej).

Publiczność i goście byli świadkami procesu tworzenia dzieła, uczestnicząc w próbach otwartych, zanim zostało ono zaprezentowane w ostatecznej dla Krakowa formie.

Philippe Olzá Autor projektu, choreograf i reżyser. Artysta wielodyscyplinarny i wielojęzyczny. Rozpoczął studia w Szkole Teatro Dimitri w Szwajcarii, a następnie kontynuował w szkole interdyscyplinarnej Maurica Béjart’a w Brukseli. Doskonalił swe umiejętności na kursach mistrzowskich tańca klasycznego, tańca indyjskiego oraz ruchu scenicznego i choreografii. Przeprowadzał eksperymenty na scenie poprzez łączenie ekspresji dramatów i sztuki cyrkowej. Dzięki temu swoistemu eklektyzmowi został zauważony przez Maurica Béjart’a i rozpoczął współpracę z Baletem XX wieku. Nie ustaje w poszukiwaniu nowych rozwiązań scenicznych. Projekt Madame, Monsieur jest nową koncepcją, która opiera się na połączeniu różnych dziedzin artystycznych, pozwalając odkryć żywą architekturę w Europie.

Miejsce i termin projektu:
Willa Decjusza, ul. 28 lipca 17A
16 - 19 lipca 2000 r., 20 - 27 lipca 2000 r.

Organizatorzy:
Szwajcarska Fundacja Pro Helvetia
Stowarzyszenie Willa Decjusza, Kraków ul. 28 lipca 17A
Biuro Festiwalowe Kraków 2000, ul.
Św. Krzyża 1


Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni