Cykl wielkich wykonań 
- koncerty muzyki klasycznej
Les Musiciens Luxembourg

Cykl wielkich wykonań nawiązywał do najlepszych tradycji międzynarodowych kontaktów muzycznych Krakowa. Program Cyklu został tak przygotowany, by przedstawić muzykę z różnych epok w wykonaniu najlepszych orkiestr specjalizujących się w tym właśnie gatunku muzyki. Był on przeglądem tendencji wykonawczych naszych czasów i wyrazem najwyższego poziomu interpretacji. Elżbieta Penderecka - dyrektor artystyczny Cyklu wielkich wykonań zaprosiła do Krakowa artystów i solistów światowej sławy, w większości po raz pierwszy występujących w Krakowie. Cykl wielkich wykonań zorganizowało w całości Biuro Kraków 2000, a całość koordynowała Aleksandra Katarzyna Ochocka.

Zespół smyczkowy z Luksemburga, gościł w Krakowie po raz pierwszy. Polscy melomanie mieli okazję poznać muzykę kompozytorów pochodzących z Luksemburga, w wykonaniu ich rodaków. Program krakowskiego koncertu zatytułowany był „Luksemburska muzyka smyczkowa”, a złożyły się na niego dzieła kompozytorów XIX i XX wieku.

Les Musiciens. Zespół został założony w 1974 roku. Les Musiciens (czyli po prostu Muzycy) jest dzisiaj klasyczną orkiestrą kameralną typu mozartowskiego i liczy trzydziestu artystów, pracujących od 1985 roku pod dyrekcją Pierre’a Cao. W swej historii orkiestra zapraszała do współpracy również różnych znanych dyrygentów, w tym Jaapa Schrödera, który prowadził krakowski koncert. Od 1982 orkiestra organizuje pod patronatem luksemburskiego Ministra Kultury unikalne projekty, łączące historię, architekturę, muzykę klasyczną i turystykę kulturalną: konferencje-koncerty „Kościoły Wielkiego Księstwa”, „Dawne księstwo Luksemburga” zyskały wielkie zainteresowanie publiczności i przyniosły zespołowi pierwszą nagrodę fundacji „European Conservation Awards”. Repertuar orkiestry obejmuje przede wszystkim osiemnastowieczne utwory symfoniczne i koncerty, oraz dzieła epoki romantyzmu i współczesnych kompozytorów z Luksemburga. „Les Musiciens” towarzyszą często wielkim międzynarodowym wykonaniom muzyki chóralnej. Wśród zapraszanych do współpracy solistów byli tacy mistrzowie jak Ivan Monighetti, Boris Pergamenschikow czy Jean Boyer. W krakowskim koncercie wystąpiła natomiast luksemburska wiolonczelistka Francoise Groben

laureatka Konkursu im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Uczennica Borisa Pergamenschikowa w klasie wiolonczeli Konserwatorium w Kolonii. Koncertowała w kilkudziesięciu krajach. W roku 1993 i 1995 do współpracy zaprosił ją sam Mścisław Rostropowicz. Artystka gra na instrumencie Matteo Gofrillera, wykonanym w Wenecji w 1695 roku.

Koncert prowadził Japp Schröder, dyrygent, który odniósł wiele sukcesów także jako skrzypek, pedagog i muzykolog. Pierwszy skrzypek (m.in. Holenderska Orkiestra Kameralna) i twórca wielu zespołów kameralnych, przede wszystkim amsterdamskich, m.in. Quadro Amsterdam, Concerto Amsterdam, Quartetto Esterhazy, prekursor gry na instrumentach historycznych, którego dokonania przyrównywane bywają do osiągnięć Nicolausa Harnoncourta. Prowadził w swojej karierze wiele orkiestr: tylko jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje ponad 100 tytułów, często nagradzanych: w 1982 został uhonorowany, wspólnie z Christopherem Hogwoodem i Academy of Ancient Music, nagrodą Grammy za pierwsze nagranie wszystkich symfonii Mozarta.

19 lipca 2000 r.
Aula Akademii Muzycznej Florianka ul. Basztowa 8
Smyczkowa Muzyka Luksemburska

Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Les Musiciens Luxemburg
Japp Schröder - dyrygent
Francoise Groben - wiolonczela
 Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni