VII Krakowska Wiosna Baletowa
Découflé
5 - 6 maja 2000 r.

Największy w Krakowie festiwal tańca, miał w 2000 roku swoją siódmą edycję. Po amerykańskim zespole Hubbart Street Dance Chicago zaprezentowała się francuska grupa Découflé & Complices Associés. Przez dwa dni maja trupa pokazała interesujący spektakl taneczny z elementami sztuki cyrkowej Shazam/Triton

5 -6 maja 2000 r.
Teatr im. Juliusza Słowackiego, Pl. Św. Ducha 1
Découflé & Complices Associés
Spektakl: Triton

Triton. Historia Tritona zaczęła się w 1990 roku na Festiwalu w Awignonie. Drewniana arena miejsce zabaw tancerzy, akrobatów i żonglerów, przyjmowała wiele wersji tego choreograficznego spektaklu, składającego się z radosnych parodii i sztuki cyrkowej. Twórca Tritona powraca do przedstawień, których wspomnienia dopiero co zatarły się w pamięci widzów. Konsekwentnie, wręcz obsesyjnie odmienia powracające tematy ze swych intymnych krajobrazów. Ta umiejętność uwidoczniła się m.in. w sposobie łączenia kultur, wprowadzenia ostatnich osiągnięć innych dziedzin artystycznych (muzyka elektroniczna, inkrustacje obrazów filmowych lub wykonywanych komputerowo). Spontaniczne połączenie synkretyzmu form i alternatywa dla obecnej estetyki. Triton pełny nowych form i zadziwiających materii, jest doskonałym przykładem „decoufleries” czyli szczególnej sztuki łączenia świata cyrkowego, obrazu i tańca.

Philippe Decouflé. Urodził się w 1961 w Paryżu. Tam też kształcił się w Szkole cyrkowej, a w 1980 został członkiem tria clownów „Ouaf Ouaf”. Następnie w Narodowym Centrum Tańca Współczesnego w Angers pobierał nauki u Alwina Nikolad’sa, mistrza w sztuce przemian cielesnych. Zimą 1982-83 przebywał na stypendium w Nowym Jorku, gdzie pracował z Merce Cunninghamem. W 1983 stworzył kompanię DCA, która znalazła siedzibę w starej kotłowni przekazanej Philippowi Decouflé do dyspozycji przez władze miasta Saint-Denis. DCA tworzą młodzi ludzie poszukujący nowych środków wyrazu we wszelkich gatunkach. Są wśród nich tancerze, komedianci, muzycy, dekoratorzy.

Od początku swojej artystycznej drogi Decouflé występował na licznych festiwalach np. w Seine-Maritime, w Avignon, w Amsterdamie). Za choreografię do spektaklu „Un vague café” otrzymał pierwsza nagrodę w konkursie w Bagnolet i Nagrodę Ministra Kultury. Otrzymał również nagrodę jako nowy talent taneczny w 1985 roku. Poza spektaklami, Decouflé tworzy krótkie filmy, wideoklipy, reklamy ( jego reklama dla Diora otrzymała Złotego Lwa w Cannes w 1990 roku ). W 1992 został wybrany przez Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich w Albertville. W 1996 w Japonii podjął się reżyserii komedii muzycznej pt. „Dora, kot za milion żywotów”. Rok później przygotował Ceremonię 50-lecia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Organizatorzy:
Krakowska Fundacja Sztuki Baletowej, Pl. Św. Ducha 1
Przemysław Śliwa - Prezes
Grażyna Karaś - Wiceprezes
Biuro Festiwalowe Kraków 2000
Bogus
ław Sonik - Dyrektor Festiwalu
 Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni