Cykl wielkich wykonań - koncerty muzyki klasycznej
New York Philharmonic

Cykl wielkich wykonań nawiązywał do najlepszych tradycji międzynarodowych kontaktów muzycznych Krakowa. Program Cyklu został tak przygotowany, by przedstawić muzykę z różnych epok w wykonaniu najlepszych orkiestr specjalizujących się w tym właśnie gatunku muzyki. Był on przeglądem tendencji wykonawczych naszych czasów i wyrazem najwyższego poziomu interpretacji. Elżbieta Penderecka - Dyrektor artystyczny Cyklu wielkich wykonań zaprosiła do Krakowa artystów i solistów światowej sławy, w większości po raz pierwszych występujących w Krakowie. Punktem kulminacyjnym Cyklu wielkich wykonań był koncert New York Philharmonic pod batuta Kurta Masura. Cykl wielkich wykonań zorganizowało Biuro Kraków 2000, a całość koordynowała Aleksandra Katarzyna Ochocka.

Koncert New York Philharmonic był transmitowany przez telebim na Rynek Głównym

27 czerwca 2000 r.
Sala Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, ul. Zwierzyniecka 1
New York Philharmonic
Kurt Masur -
dyrygent
Rebecca Young - altówka
Cynthia Phelps - altówka

Utwory:
Charles Ives The Unanswered Question
Sofia Gubaidulina Two Paths: Music for Two Violas and Symphony Orchestra, zamówiony przez New York Philharmonic
Anton Bruckner VII Symfonia E-dur

New York Philharmonic

Jest najstarszą orkiestrą w Stanach Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najstarszych orkiestr na świecie. Powstała w 1842 roku w Nowym Jorku z inicjatywy Towarzystwa Filharmonicznego. Odegrała ogromną rolę w kształtowaniu amerykańskiego życia muzycznego. Pierwszy koncert zagrała 7 lipca 1842 roku w Apollo Rooms. Od końca XIX wieku przez ponad 70 lat była to Carnagie Hall. W 1962 roku orkiestra otrzymała salę koncertową w Lincoln Center. Obecnie ma około 200 koncertów w roku, większość w Avery Fishell Hall Lincoln Center.

Od początku istnienia orkiestra wykonywała muzykę współczesną. Po raz pierwszy wykonała w Ameryce VIII i XIX Symfonie Ludwiga van Beethovena, IV J. Brahmsa, I, IV, VI G. Mahlera, a także Symfonię fantastyczną H. Berlioza. Współpracowali z nią wspaniali dyrygenci, często także kompozytorzy, m.in. Anton Rubinstein, P. Czajkowski, A. Dvořák, G. Mahler (dyrektor muzyczny w latach 1909-1911), S. Rachmaninow, R. Strauus, A. Toscanini (dyrektor muzyczny w latach 1929-1936), I. Strawiński, S. Kusewicki, B. Walter (doradca muzyczny w latach 1947-1949), L. Bernstein, P. Boulez, Z. Mehta. Od 1991 orkiestrą dyryguje Kurt Masur.

Zespół filharmoniczny znany jest z wielu tras koncertowych. Pierwszą, po USA odbył w 1882 roku pod dyrekcją Leopolda Damroscha. Pierwsze tournée po Europie miało miejsce w 1922 roku. Orkiestrę prowadził wówczas Walter Damrosch. Od tego czasu orkiestra odwiedziła 348 miast w 50 krajach na 5 kontynentach.

New York Philharmonic jako pierwsza orkiestra rozpoczęła transmisje radiowe z koncertów, a pierwsze nagranie płytowe miało miejsce w 1917 roku. Od tego czasu nagrał 800 albumów. Dyrektor artystyczny Kurt Masur podpisał umowę z firma płytową Teldec Classic International, dwie płyty otrzymały nagrody Record of the Years przyznane przez czasopismo Stereo Review.

Od 1950 roku trwa stała współpraca z telewizją. Przez ponad 20 lat regularnie nadawano cykl pt. Young People’s Concerts. Od 1976 roku trwała seria w PBS Live from Lincoln Center. 14 listopada 1996 roku New York Philharmonic jako pierwsza orkiestra zaprezentowała swe nagranie w Internecie - było to nagranie koncertu, będącego debiutem dyrygenckim Leona Bernsteina w 1943 roku.

W 1965 roku Filharmonicy rozpoczęli serię koncertów w parkach Nowego Jorku. Wolny wstęp na koncerty spowodował, że koncertów nowojorczyków wysłuchało ponad 12 milionów ludzi. Największą popularność zgromadził koncert 5 lipca 1986 roku w Dniu Święta Niepodległości. Wtedy w Central Parku słuchało go 800 tysięcy ludzi.

Kurt Masur

Urodził się w 1927 roku w Brzegu nad Odrą. W latach 1942-44 uczył się gry na fortepianie i wiolonczeli w szkole muzycznej we Wrocławiu. W latach 1946-48 studiował dyrygenturę, fortepian i kompozycję w konserwatorium w Lipsku. Rozpoczynał pracę dyrygenta w teatrach w Erfurcie 1951-53 i Lipsku 1953-55. Następne lata 1960-64 spędził w Schwerinie i w Komische Oper w Berlinie. W 1955 został dyrygentem orkiestry filharmonicznej w Dreźnie, powrócił tam jako naczelny dyrygent w 1967 roku. W 1970 roku został dyrygentem najbardziej znanej niemieckiej orkiestry od czasów jej złożenia przez F. Mendelssohna, w Lipskim Gewandhaus. Z tą orkiestrą do 1996 roku poprowadził ponad 900 koncertów.

Kurt Masur zadebiutował w USA w 1974 roku. Poprowadził wtedy orkiestrę w Cleveland, a także orkiestrę Gewandhaus w czasie jej pierwszego amerykańskiego koncertu. Maestro współpracował z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi z Drezna, Sztokholmu, Berlina, Moskwy, Londynu i amerykańskimi m.in. New York Philharmonic. W 1991 roku został dyrektorem muzycznym New York Philharmonic. W ten sposób dołączył do imponującej listy wybitnych dyrygentów naszego wieku prowadzących ten wspaniały zespół. Z jego inspiracji powstało wiele nowych inicjatyw, m.in. rozpoczęto serię nagrań płytowych pt. New York Philharmonic Special Editions. W sezonie 1998/99 orkiestra wykonała po raz pierwszy od 1942 roku wszystkie symfonie Beethovena pod jednym dyrygentem. Uroczyście obchodzono 100-lecie urodzin G. Gershwina i D. Ellingtona; wykonywano utwory współczesnych kompozytorów m.in. Sofii Gubajduliny, Christophera Rouse’a i Tan Dun. Przez trzy lata realizowano serię wykonań pt. American Classics i wiele innych.

Współpracując stale z firmą nagraniową Teldec Classics International Kurt Masur i New York Philharmonic nagrali wiele płyt. Do najciekawszych należą nagrania m.in. VII Symfonii „Leningradzkiej oraz XIII Symfonii D. Szostakowicza, symfonii J. Brahmsa, koncertów fortepianowych P. Czajkowskiego, IX Symfonii Mahlera. Za to ostatnie nagranie otrzymał od czasopisma Stereo Review nagrodę Record of the Year.

Kurt Masur ma na swym koncie ponad 100 różnych nagrań, m.in. kompletów symfonii Beethovena, Brucknera, Mendelssona, Schumanna i Czajkowskiego. Maestro jest od 1975 roku profesorem w Akademii Muzycznej w Lipsku. Otrzymał wiele nagród państwowych i artystycznych: Cleveland Institute of Music, Colgate University, Hamilton College, Juilliard School of Music, Manhattan School of Music, uniwersytetów w Lipsku, Indianie, Michigan i w Yale.

Kurt Masur jest wielkim autorytetem moralnym. W 1989 roku brał udział w pokojowych demonstracjach w Berlinie Wschodnim, które doprowadziły do Zjednoczenia Niemiec. Otrzymał odznaczenia państwowe w Niemczech, Francji i USA.

Sponsorem tournée koncertowego New York Philharmonic był City Bank.


Citibank & Schroder Salomon Smith Barney proudly sponsor the New York Philharmonic's 2000 Europe Tour

Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni