Cykl wielkich wykonań - koncerty muzyki klasycznej
Bundesjungendorchester
13 sierpnia 2000 r.

Cykl wielkich wykonań nawiązywał do najlepszych tradycji międzynarodowych kontaktów muzycznych Krakowa. Program cyklu został tak przygotowany, by przedstawić muzykę z różnych epok w wykonaniu najlepszych orkiestr specjalizujących się w tym właśnie gatunku muzyki. Był on przeglądem tendencji wykonawczych naszych czasów i wyrazem najwyższego poziomu interpretacji. Elżbieta Penderecka - Dyrektor artystyczny Cyklu wielkich wykonań zaprosiła do Krakowa artystów i solistów światowej sławy w większości po raz pierwszy występujących w Krakowie. Cykl wielkich wykonań zorganizowało Biuro Kraków 2000, a całość koordynowała Aleksandra Katarzyna Ochocka. Ostatnim koncertem cyklu był koncert niemieckiej orkiestry młodzieżowej Bundesjungendorchester.

Tournée orkiestry po Polsce pod hasłem Polska i Niemcy - razem w sercu Europy, swoim patronatem objęli: Aleksander Kwaśniewski Prezydent RP i Gerhard Schröder, Kanclerz Niemiec. Od 30 lipca do 11 sierpnia orkiestra przebywała w Krzyżowej w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Odbyło się tam spotkanie pod hasłem: Muzyka łączy: Pamiętać o przeszłości - kształtować przyszłość. W Krzyżowej na temat stosunków polsko-niemieckich z młodzieżą dyskutowali, politycy i członkowie Fundacji Porozumienia Europejskiego. Po wykonaniu polsko-niemieckiego programu w Krzyżowej orkiestra wyruszyła w trasę koncertową po Polsce i Niemczech.

Krakowski koncert został włączony w program odbywającego się w ramach Festiwalu Kraków 2000 Cyklu wielkich wykonań.

13 sierpnia 2000 r.
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, ul. Zwierzyniecka 1

Wykonawcy:

Bundesjungendorchester
Europachorakademie
Gerd Albrecht - dyrygent
Andreas Horl - bas
Martin Homrich - tenor
Danielle Halbwasch - sopran
Katja Pieweck - mezzosopran
Joshuard Daus - przygotowanie chóru

Utwory:
Krzysztof Penderecki - Te Deum
Johannes Brahms - II Symfonia op. 73 D-dur
Peter Ruzicka - Nachklang

Bundesjugendorchester Niemiecka orkiestra młodzieżowa powstała w 1969 roku pod auspicjami Deutschen Musikrates. Stuosobowy zespół tworzą młodzi muzycy w wieku od piętnastu do dwudziestu lat, pochodzący z różnych miast, wyłonieni w konkursie Jugend musiziert. Roczny rytm pracy orkiestry wyznaczają trzy sesje, w trakcie których muzycy przygotowują nowy program, a następnie odbywają trasy koncertowe po Niemczech i Europie. Nagrywają dla radia, mają w dorobku także nagrania płytowe. Orkiestrę prowadzili znakomici dyrygenci, m.in.: G Albrecht, M. Bamert, R. Barszaj, G. Bertini, J. Carewe, C. Halffter, W.-D. Wangenheim, L. Zagrosek, H. Zender.

Działalność Bundesjugendorchester stanowi modelowy przykład współpracy mecenatu państwowego i sponsorów prywatnych. Ze strony państwa opiekę nad zespołem roztacza Bundesministerium für Famille, Senioren, Frauen und Jugend, natomiast sponsorami prywatnymi są stowarzyszenia artystyczne, fundacje wspierające kulturę, rozgłośnie radiowe oraz firmy takie jak Daimler-Benz AG. Wszystkie nagrania płytowe powstają w stałej współpracy orkiestry z Freiburger Musik Forum. Orkiestra ma znakomite recenzje, które podkreślają perfekcję wykonań i mistrzostwo muzyków. Z zespołem chętnie pracują wielcy dyrygenci i soliści. Bundesjugendorchester znana jest od wielu lat jako najlepsza niemiecka orkiestra młodzieżowa.

WspółorganizatorZłoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni