Cykl wielkich wykonań
Bergen Filharmoniske Orkester
14 maja 2000 r.

Cykl wielkich wykonań nawiązywał do najlepszych tradycji międzynarodowych kontaktów muzycznych Krakowa. Program cyklu został tak przygotowany, by przedstawić muzykę z różnych epok w wykonaniu najlepszych orkiestr specjalizujących się w tym właśnie gatunku muzyki. Był on przeglądem tendencji wykonawczych naszych czasów i przeglądem najwyższego poziomu interpretacji. Elżbieta Penderecka - Dyrektor artystyczny Cyklu wielkich wykonań zaprosiła do Krakowa artystów i solistów światowej sławy w większości po raz pierwszy występujących w Krakowie. Cykl wielkich wykonań zorganizowało Biuro Kraków 2000, a całość koordynowała Aleksandra Katarzyna Ochocka.

Wykonawcy:
Bergen Filharmoniske Orkester
Simone Young - dyrygent
Truis Mørk - wiolonczela

Utwory:
Edvard Grieg Suita Peer Gynt
Edward Elgar Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85
Jean Sibelius II Symfonia D-dur op. 43

Bergen Filharmoniske Orkester. Historia orkiestry sięga 1765 roku, kiedy to dała swój pierwszy koncert przed publicznością w Bergen, jako Musikselskabet „Harmonien”. Była pierwszą z orkiestr, która wykonała utwory Haydna i Beethovena. W latach 1880-82 jej dyrektorem artystycznym był Edvard Grieg. W 1914 roku przy orkiestrze powstał chór, a od 1995 wraz z Orkiestrą Filharmonii w Oslo nosi tytuł Narodowej. Od 1999 roku pierwszym dyrygentem i dyrektorem muzycznym Orkiestry jest Australijka Simone Young, zaliczana do najsłynniejszych dyrygentów młodego pokolenia.

Simone Young. Urodziła się w 1961 roku w Sydney. Tam też ukończyła studia na wydziałach fortepianu i kompozycji. W 1985 roku zadebiutowała w Sydney Opera House, a w 1987 otrzymała tytuł „Młodego Australijczyka Roku”, co zaowocowało przyznaniem jej stypendium w Europie i współpracą z Operą w Kolonii, gdzie była asystentką jej dyrektora muzycznego, Jamesa Conlona i dyrygentem. W sezonie 1992/93 występowała m.in. z Komische Oper Berlin i Volksoper w Wiedniu, rozpoczynając tym światową karierę. Od 1995 roku datuje się jej współpraca z Royal Opera House Covent Garden, gdzie dyrygowała przedstawieniem „Toski”, „Traviaty” i innymi. W 1996 roku odniosła wielki sukces w Metropolitan Opera dyrygując „ Cyganerią”. Nie zarzuciła również działalności koncertowej, występując m.in. z Tokijską Orkiestrą Symfoniczną NHK, Orkiestrą Filharmonii w Monachium, New York Philharmonic, czy wreszcie z Bergen Filharmoniske Orkester. Od stycznia 2001 Simone Young objęła stanowisko dyrektora artystycznego Opery Australijskiej w Sydney i Melbourne.

Organizator:
Biuro Festiwalu Kraków 2000, ul. Św. Krzyża 1
Dyrektor Festiwalu Kraków 2000 Bogusław Sonik
Dyrektor Artystyczny Cyklu wielkich wykonań Elżbieta Penderecka


Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni