Festiwal Muzyki Cerkiewnej 
- edycja majowa
25 - 27 maja 2000 r.

W maju odbyły się cztery koncerty muzyki cerkiewnej, będące kontynuacją Festiwalu Muzyki Cerkiewnej, który odbył się w Krakowie w styczniu 2000 r. W edycji majowej Festiwalu Muzyki Cerkiewnej, wystąpiły chóry o międzynarodowej sławie, uczestnicy XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce.

25 maja 2000 r.

Kościół św. św. Piotra i Pawła, ul. Grodzka 46
Wykonawcy: Chór Męski Orfej Państwowego Uniwersytetu ze Lwowa
Dyrygent: Władymyr Gnid

26 maja 2000 r.

Bazylika Mariacka, Rynek Główny
Wykonawcy: Chór Soboru p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, Użgorod, Ukraina
Dyrygent: Fedor Kopinec

27 maja 2000 r.
Ko
ściół OO Bernardynów, ul. Bernardyńska 2
Wykonawcy: Mieszany Akademicki Chór, Nowoczerkask, Rosja
Dyrygent:
Żanna Rejn

27 maja 2000 r.
Ko
ściół OO Misjonarzy, ul. Stradom 6
Chór Mieszany Swetilen, Iwanowo, Rosja
Dyrygent: Dmitrij Garkawi

Męski Chór Orfej Państwowego Uniwersytetu we Lwowie. Chór powstał w 1979 roku. Członkami chóru są pracownicy naukowi Uniwersytetu we Lwowie. W ciągu kilkunastu lat istnienia, chór odbył wiele tras koncertowych, zarówno w kraju jak i za granicą. Koncertował m.in. w Polsce, Holandii i na Białorusi. Bierze udział w życiu kościoła prawosławnego, uczestnicząc w świątecznych liturgiach. W swym repertuarze ma nie tylko utwory muzyki prawosławnej, ale także utwory muzyki klasycznej.

Chór Soboru Pod Wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, Użgorod, Ukraina

Chór powstał w 1992 roku. Został powołany by uczestniczyć w czasie nabożeństw w Soborze. Repertuar chóru obejmuje utwory znanych kompozytorów ukraińskich i zakarpackich, jak również pieśni cerkiewne. Działalność chóru to przede wszystkim udział w niedzielnych i świątecznych nabożeństwach oraz innych nabożeństwach parafialnych i ekumenicznych. Poza udziałem w życiu Soboru, chór koncertuje w kraju i za granicą. Bierze również udział w Festiwalach Muzyki Cerkiewnej.

Mieszany Chór Swetilen, Iwanowo, Rosja

Chór powstał w 1990 roku. Zajmuje się odnawianiem staroruskiej tradycji śpiewu, cerkiewnego i świeckiego. Swetilen stara się połączyć i przybliżyć współczesnym słuchaczom wartości kulturowe śpiewu staroruskiego. Głównym celem twórczych poszukiwań zespołu jest osiągnięcie wiarygodności stylowej poprzez odnalezienie oryginalnych aranżacji chóralnych, rytmiki i harmonii, które odpowiadają charakterowi i formom cerkiewnego oraz ludowego śpiewu. Na oryginalność chóru składają się dwa czynniki: brzmienie zespołu i atrakcyjny repertuar. Zespół wykonuje utwory kanoniczne, ludowe, a szczytem repertuarowym są wiersze. Praca zespołu bardzo szybko zyskała słuchaczy i wielbicieli zarówno w kraju jak i za granicą. Bierze udział w licznych festiwalach, zdobywając prestiżowe nagrody.

Mieszany Akademicki Chór, Nowoczerkask, Rosja

Chór powstał w 1989 roku przy Nowoczerkaskim Soborze. Tam też śpiewa w czasie nabożeństw. W 1996 roku uzyskał statut Akademickiego Chóru Miasta Nowoczerkaska. Składa się z 30 osób, a w swym repertuarze posiada zarówno utwory duchowne jak i świeckie. Chór koncertował kilkakrotnie w Niemczech i Jugosławii. W Jugosławii zespół śpiewał w soborze św. Sawy w czasie przeniesienia z Grecji ikony Przenajświętszej Matki Bożej Trójrękiej i był jedynym przedstawicielem rosyjskiej cerkwi prawosławnej.

Organizatorzy:

Dom Kultury Podgórze, ul. Krasickiego 18/20
Dyrektor: Marta Perucka - Tytko
Biuro Festiwalu Kraków 2000, ul.
Św. Krzyża 1
Dyrektor Festiwalu: Bogusław Sonik

Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni