Takie większe wesele 
- widowisko plenerowe
16 września 2000 r.

Takie większe wesele to plenerowy spektakl muzyczny. Na placu Wolnica w sobotę wrześniową stanęła niecodzienna scenografia: wieża, wóz z sianem, mansjony. Przybyli anioł, głupek, panna młoda, wszetecznica, Król Dawid, smok i wszyscy artyści Lochu Camelot wraz z jego dyrektorem artystycznym Kazimierzem Madejem. Muzykę do spektaklu skomponował i opracował Marek Bazela. W spektaklu wykorzystano również kompozycje Ewy Korneckiej, Zygmunta Koniecznego i Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Widowisko oparte zostało na twórczości Tadeusza Nowaka, poety ściśle związanego z Krakowem. Tadeusz Nowak postrzegany jest jako piewca polskiej wsi. Jego twórczość podnosi kulturę wiejską do rangi sztuki, sięga do najistotniejszych zagadnień bytu: wolności, miłości władzy, lęku, akceptacji i odrzucenia. Wagą i charakterem przesłania twórczość ta zbliżona jest do tragedii greckiej.

Andrzej Róg we współpracy z Kazimierzem Madejem opracował scenariusz i wyreżyserował spektakl. Wykonawcami byli artyści z Lochu Camelot i artyści zaproszeni z zewnątrz: Magda Walach, Andrzej Deskur, Beata Malczewska, Sylwia Garbowicz, Przemysław Branny i Bogusław Kaczmarek.

Widowisko łączyło wątek narracyjny z powieści Tadeusza Nowaka z wątkiem religijnego misterium w czterech religijnych mansjonach. Pomysłodawcą takiego rozwiązania był Michał Chludziński: 1. mansjon Bożego Narodzenia, 2. mansjon Rzezi niewiniątek, 2. mansjon Ukrzyżowania, 4. Mansjon Złożenia do grobu.

Bardzo interesująca scenografia zawierała elementy inspirowane ikonografią Hieronima Boscha i Petera Breughla. Pojawiły się również elementy z nie tak odległej przeszłości: przemarsz wojsk Czarnych i Czerwonych. Celem widowiska była próba odnalezienia tego co zostało zagubione w ostatnim czasie: czegoś więcej ponad biologiczne życie komórki.

Organizatorzy:
Kabaret Loch Camelot, Kraków, ul. Św. Tomasza 17
Biuro Festiwalowe Kraków 2000, ul. Św. Krzyża 1

 

Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni