Kobiety Mishimy - spektakl. 
Prezentacja japońskiego Euro-Japan Theatre du Sygne.
16, 17 września 2000 r.

W połowie września w ramach Festiwalu Kraków 2000 gościł w Krakowie Euro-Japan Theatre du Sygne, który od 5 lat wystawia na scenach Europejskich Miast Kultury sztuki przygotowane specjalnie z myślą o poszczególnych miastach. W Krakowie japońscy artyści zaprezentowali spektakl „Kobiety Mishimy Yukio Mishimy” (przedstawienie pokazane było również w Pradze i Bolonii). Sztuka oparta była na twórczości Yukio Mishimy (1925 -1970), autora powieści, sztuk, książek podróżniczych, opowiadań, był jednym ze współczesnych pisarzy japońskich, świadomie uległym wpływom zachodu, a jednocześnie niezwykle mocno próbującym zachować japońska tożsamość.

Głównym tematem przedstawienia Euro-Japan Theatre są wyobrażenia o kobietach we współczesnych sztukach no Mishimy. Nie jest to jednak standardowy obraz kobiety, to raczej zbiór odwiecznych wyobrażeń o niej postrzegany przez Mishimę. Reżyserem przedstawienia był Mannojo Nomura, pochodzący z rodu, w którym przez 600 lat przekazywana jest tradycja teatru No-Kyogen, a jednocześnie posiadający wielką wiedzę na temat wschodnioazjatyckiej tradycji i technik teatralnych. W zamiarze twórców spektakl odzwierciedlić miał wzajemne wpływy nie tylko między Zachodem i Japonią, ale także Zachodem i Wschodem.

Euro-Japan Theatre Organization. Została założona w 1995 roku w celu wymiany najnowszych osiągnięć współczesnego teatru w Japonii i Europie oraz wzajemnej inspiracji dramaturgią krajów Wschodu i Zachodu. Przedstawienia prezentowane przez te zrzeszenia są ściśle związane z programem Europejskich Miast Kultury, a repertuar obejmuje wybitne dzieła dramaturgii japońskiej i europejskiej. (m.in.: Yukio Mishima Madame de Sade - Luksemburg 1995, S. Tereyama Bluesbeard’s Castle - Kopenhaga 1996, A. Strindberg - Gra Snów - Sztokholm 1998 i J.W. Goethe Faust, cz. I Weimar 1999). Spektakl Kobiety Mishimy powstał w wyniku współpracy Euro-Japan - Theatre Organization, Theatre du Sygne z Tokio i Bulandra Theatre z Bukaresztu. Spektakle przedpremierowe odbyły się we wrześniu w Bukareszcie, a światowa premiera miała miejsce we wrześniu w Pradze.

Miejsce i termin spektakli:
Scena im Stanisława Wyspiańskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego, ul. Straszewskiego 22
Spektakl: Kobiety Mishimy
Re
żyseria: Mannojo Nomura
Dyrektor artystyczny: Tetsuo Anzai

Organizator:
Biuro Festiwalowe Kraków 2000, ul.
Św. Krzyża 1
Dyrektor Festiwalu Kraków 2000: Bogusław Sonik

 

Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni