Festiwal Tańca Kraków 2000
3 - 17 lipca 2000 r.

Początki tańca współczesnego sięgają połowy XIX wieku. Przełomu w jego uhonorowaniu dokonali jednak artyści amerykańscy lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku „tworząc wspólnie z malarzami, aktorami i muzykami nowe pojęcia happeningu i performance art. Zlikwidowali też podział na ruchy taneczne i nietaneczne, co sprzyjało zacieraniu się granic między poszczególnymi dziedzinami sztuki. (...) Dziś dziedzina tańca stanowi niezwykle szeroki zakres pojęć i przeżywa następny okres poszukiwań twórczych.” (Jacek Łumiński - Dyrektor Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu).

W dniach 3 - 17 lipca 2000 odbył się w Krakowie Festiwal Tańca Kraków 2000. Przedstawiono fascynujące eksperymenty z ciałem tancerza, pogranicze tańca i teatru, przełamywanie barier i tradycji baletowych. Jose Limon Dance Company, Company Philippe Saire, Random Dance Company. Celem organizatorów było pokazanie, że taniec to najbardziej uniwersalny język sztuki scenicznej, bez względu na to czy punktem wyjścia do improwizacji jest modern jazz, taniec afrykański, hinduski, yoga, taniec klasyczny, czy podstawy gry aktorskiej - w teatrze tańca istotny jest człowiek, który poznając własne ciało poznaje siebie.

Jose Limon Dance Company (Wielka Brytania) - grupa założona przez wybitnego tancerza i choreografa Jose Limona. Jako jedna z czołowych postaci tańca w USA, poprzez swoją pracę choreografa dążył do zmian w wyobrażeniu tancerza-mężczyzny. W 1946 roku, wraz z Doris Humphrey, założył własną grupę taneczną. Jego technika oparta jest na stylu i filozofii prekursorów tańca współczesnego - Doris Humphrey i Charles’a Weidmana. We wczesnych latach 30. tworzyli oni w opozycji do zasad teatru współczesnego. Ich intencją było ukazanie ludzkich emocji w mniej stylizowanej manierze niż w balecie i wprowadzenie naturalnych ruchów ciała. Słowa i idee najtrafniej określające tę technikę to: humanizm, użycie oddechu, muzykalność, liryzm i dramatyzm, jednak najważniejsze jest ukazanie ekspresji ludzkiego ciała.

Velcro Integrated Dance Company (Szwajcaria) - reprezentuje zupełnie nowe i oryginalne podejście do teatru tańca, polegające na poszukiwaniu tancerza w każdym człowieku. Zespół tworzą osoby niepełnosprawne, jednak widz zapomina o różnicach dzielących zdrowych i niepełnosprawnych tancerzy.

Compagnie Philippe Saire (Szwajcaria) - działa przy własnym teatrze Sevelin w Lozannie, występuje też na wystawach, w galeriach sztuki współczesnej i na ulicach.

Ataraxia (projekt międzynarodowy) - zespół założony przez bułgarską choreografkę Galinę Borissovą za pieniądze wygrane w Międzynarodowym Konkursie Choreografów w Groningen, w którym występują tancerze z Bułgarii, Czech i Holandii.

Randy Jame’s Dance Works (USA) - zespół prowadzony przez światowej sławy nauczyciela i choreografa Randy James’a. W swych spektaklach stara się stworzyć obraz społeczności wspólnie przeżywającej radości i smutki. Zmysłowe ruchy połączone z ryzykownymi obrotami, opadaniem i podrzutami sprawiają, że tak pokazywane życie jawi się jako coś cielesnego, a jednocześnie pełnego uczuć i porywającego.

Adekwhat/ Philippe Blanchard (Szwecja) - Philippe Blanchard pracował z najważniejszymi choreografami i zespołami w Europie, takimi jak Holenderski Teatr Tańca, Batsheva Dance Company i Cullberg Ballet. Cechami charakterystycznymi jego tańca jest muzykalność i fizyczność, a także pełen elegancji humor. Adekwhat jest grupą założoną przez Blancharda do realizacji jego nowych pomysłów. Tworzą ją nie tylko tancerze, ale też inni wykonawcy.

Korona (Dania) - stowarzyszenie kulturalne założone w 1993 roku w Aarhus, w Danii. Jego celem jest umożliwienie ludziom niepełnosprawnym uczestniczenie w życiu kulturalnym i teatralnym. Korona pracuje nad osiągnięciem profesjonalnego poziomu, burząc bariery pomiędzy ludźmi w pełni i niepełnosprawnymi.

Battery Dance Company (USA) - zespół został założony w 1976 roku przez Jonathana Hollandera. Prezentuje on fantazyjne choreografie, organizuje też projekty edukacyjne, społeczne, których celem jest międzynarodowa wymiana kulturalna w dziedzinie tańca. Unikalny styl grupy wyróżnia ją pod względem artystycznym dzięki wyjątkowemu połączeniu muzyki klasyków i jedynych w swoim rodzaju kreacji tanecznych. Prowadzi też wykłady i programy edukacyjne dla młodzieży szkolnej, propagując amerykański taniec współczesny w USA, Europie i Azji.

Anjika Group (Indie) - tradycja tańca „Manipuri” jest jednym z najczęstszych sposobów klasycznej ekspresji w dzisiejszych Indiach. Formy indyjskiego tańca powiązane są z religią i mają swoje źródło w rytuale świątynnym, niemniej jednak taniec „Manipuri” jest tradycją wciąż żywą mającą swój początek w świątyni, do dziś przedstawianą jako ofiara dla bogów.

Podczas Festiwalu Tańca wystąpili ponadto: Polski Teatr Tańca - Balet Poznański, Uri Ivgy Dance Company (Izrael/Holandia), GTW P1 (Polska), Alter (Polska), League „Level 14”/Aries (Ukraina), Random Dance Company (Wielka Brytania), Joe Alter Dance Company (USA/Polska), Central Europe Dance Theatre (Węgry), Company Willi Dorner (Australia).

Organizatorzy:
Biuro Festiwalowe Kraków 2000, ul. Św. Krzyża 1
Śląski Teatr Tańca, Bytom ul. Żeromskiego 27
Dyrektor Artystyczny Festiwalu Tańca: Jacek Łumiński
 Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni