Mistrzowie Jazzu

1-2.07, plenerowe koncerty w Ogrodach Muzeum Archeologicznego, wstęp wolny

1.07, godz. 20.30 Noc z Gwiazdami. W ramach tego intrygująco zapowiadającego się koncertu usłyszymy znakomite jazzmanki. Z polskich gwiazd w koncercie udział wezmą: Urszula Dudziak, wokalistka która dzięki wprost wizjonerskiemu zastosowaniu urządzeń elektronicznych zasłużyła na mino “Magic Lady”, jakim określił ją Gil Evans oraz również mieszkająca i koncertująca głównie w USA Grażyna Auguścik.

Rachel Z. to jedna z najwybitniejszych pianistek i kompozytorek współczesnego jazzu, a Leni Stern idąca w ślady męża słynnego Mike’a wyrabia sobie coraz mocniejszą pozycję wśród gitarzystów jazzowych. Austriacka perkusistka Ingrid Maria Oberkannis specjalizuje się w grze na kubańskich, brazylijskich, indyjskich i afrykańskichinstrumentach, zdobywając dobre recenzje na wielu festiwalach.

Listę zagranicznych gwiazd koncertu uzupełniają dwie młode, bardzo utalentowane artystki stojące u progu wielkiej kariery perkusistka Cecilia de Sci i basistka Miriam Sullivan, która na swoim koncie ma już współpracę z Wyntonem Marsalisem i innymi “wielkimi”.

2.07., godz. 20.30. Zespół Yuri Yunakowa oraz Kwartet Macieja Strzelczyka i Pierre Blancharda

Zespół Yuri Yunakova łączy jazz i folk, w wydaniu bałkańskim, natomiast stanowiący drugą część wieczoru koncert z udziałem dwóch wybitnych skrzypków poświęcony będzie pamięci mistrza obu muzyków - Stephana Grappelliego.

The Yuri Yunakov Ensemble gra muzykę krajów bałkańskich - Bułgarii i Macedonii, widoczne są w niej również wpływy kultury Turków Otomańskich i Zachodu. Łączy ona wirtuozowską technikę, jazz, rock i tak modny w ostatnich latach folk. Styl zespołu określany bywa “weselnym” (zdobył on popularność w latach 70-tych), korzysta bowiem z repertuaru profesjonalnych muzyków cygańskich. Yunakov stworzył z “muzyki weselnej” fenomen na skalę narodową, za jej wykonywanie w czasach komunistycznych, kiedy władze wydały zakaz wykonywania tej muzyki, dwukrotnie siedział w wiezieniu. W roku 1994 wyemigrował do Nowego Jorku, gdzie założył The Yuri Yunakov Ensemble.


 
 Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni