Wianki 2000
26 czerwca 2000 r.

Tegoroczny program tej niezwykle popularnej imprezy, był wyjątkowy, szczególnie ze względu na wielkie multimedialne Widowisko Nocy Świętojańskiej, inspirowane historią i legendami Krakowa, a przygotowane z myślą o podkreśleniu symbolicznego momentu - przełom tysiącleci. Już od rana na bulwarach wiślanych pod Wawelem trwały konkursy organizowane przez Radio Zet. Tradycyjnie z Wiankami kojarzą się imprezy wioślarskie: o godz. 18.00 odbył się spływ kajakowy Czernichów -Kraków. Równocześnie rozpoczął się cykl imprez wieczornych: konkursy - m.in. rozstrzygnięcie konkursu Gazety Wyborczej „ Na Najpiękniejszy Wianek” oraz koncerty zespołów: Brathanki i Maanam na scenie głównej od strony Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Głównym punktem programu było poprzedzone przemówieniem Prezydenta Miasta Krakowa, blisko godzinne widowisko. W spektaklu wykorzystano wielkie wodne ekrany, na które rzutowane były slajdy i filmy, dodatkowa atrakcja to pulsujące podświetlane fontanny, dziewczęta puszczające wianki w świetle reflektorów lotniczych, a rytm widowisku nadawało 70 bębniarzy. W przedstawieniu inspirowanym zarówno historią Krakowa, jak i związanymi z nią mitami i baśniami, pojawiło się wiele znanych wątków ikonograficznych i muzycznych kojarzących się z miastem i Wawelem. Kolejne obrazy, ze słynnymi postaciami, zarówno legendarnymi i historycznymi, jak i współczesnymi, to cykl skojarzeń układających się w opowieść o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Krakowa.

Nie zapominając o rozrywkowym charakterze imprezy organizatorzy przedstawili widzom panoramę naszych dziejów od najdawniejszych prasłowiańskich korzeni do dnia dzisiejszego. Przewodnikami w tej wędrówce przez dzieje, byli wielcy magowie zbiorowej wyobraźni, twórcy znaków i symboli czytelnych dla każdego widza: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański. Tematy 20 przedstawionych obrazów układały się w dzieje państwa: Wianki pogaństwo, Chrzest, Czasy piastowskie, Potęga militarna, Potęga kulturalna, Nauka, Majestat, Stańczyk, Zepsucie Rzeczpospolitej, Klęski militarne, Rozpaczliwe próby, Trzy ciosy: trzy rozbiory, Budzi się Polska insurekcyjna, Polski modernizm, Pierwsza kadrowa, II Wojna Światowa, Zagłada polskich Żydów, Komunizm, Habemus Papam, Solidarność, III Rzeczpospolita, Papież-Polak.

Ostatnia kulminacyjna sekwencja zatytułowana Kraków 2000 zakończyła się pokazem laserowym i wielką kanonadą sztucznych ogni, rozgrywającą się na niebie i na obu brzegach Wisły.

Miejsce:
Bulwary Wiślane pod Wawelem

Organizatorzy:
Biuro Festiwalu Kraków 2000, ul. Św. Krzyża 1
Gmina Miasta Krakowa, Pl. Wszystkich Świętych 3/4

 

Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni