Bogowie Starożytnego Egiptu - wystawa stała

Muzeum Archeologiczne w Krakowie należy do najstarszych tego typu placówek w Polsce, w roku 2000 obchodzić będzie 150. rocznicę swego istnienia. Przygotowywana wystawa stała zaprezentuje kolekcję dzieł sztuki egipskiej związanych z kultem śmierci. Zbiory pochodzą z wykopalisk prowadzonych w el - Gamhud przez Tadeusza Smoleńskiego w początkach XX wieku. Część wystawy to dary Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, walczącej w Egipcie w czasie II Wojny Światowej. Poza sarkofagami kolekcja obejmuje mumie, całuny, stele i uszebti, łącznie około 1500 eksponatów datowanych począwszy od Starego Państwa (2500 p. n. e.) do Okresu Koptyjskiego (VI wiek n. e.).

Wyjątkowo cennym eksponatem będzie sarkofag kapłanki Izydy, imieniem Iset-Iri-Hetes wraz z mumią, liczącą około 2300 lat. W efekcie trzyletnich prac, dzięki dokładnej analizie i szczegółowym badaniom interdyscyplinarnym przeprowadzonym przez zespół specjalistów z różnych dziedzin, dokonano komputerowej rekonstrukcji portretu kapłanki, zidentyfikowano strukturę genetyczną, określono przyczyny zgonu. Iset-Iri-Hetes zmarła na skutek złamania nogi i utraty krwi spowodowanej pęknięciem tętnicy podkolanowej. Oprócz prezentacji radiogramów tomografii komputerowej, wystawie towarzyszyć będzie pokaz filmu wideo dokumentującego bezprecedensowy proces rozwijania mumii, jej konserwacji i ponownego zawijania w 300 metrowe bandaże.

Zbiory Muzeum Archeologicznego obejmują także unikalną na skalę światową kolekcję mumii zbożowych. Te pseudo-mumie wypełniano mieszanką ziemi i ziaren jęczmienia, które pod wpływem wilgoci kiełkowały. Mumie miały symbolizować życiodajne siły Ozyrysa i odradzającą się przyrodę. Po raz pierwszy zostanie udostępniony publiczności czterometrowy tzw. Papirus Senkowskiego, oddany w depozyt przez Bibliotekę Jagiellońską. Na uwagę zasługują także pochodzące z okresu rzymskiego malowane całuny mumijne o interesującej ikonografii. Zaprezentowana zostanie także unikalna i największa w Polsce kolekcja steli grecko-rzymskich pochodzących z Kom Abu Billu oraz chrześcijańskich z Ginari (Tafe) w Nubii.

organizator: Muzeum Archeologiczne
 
 
 Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni