Find - wystawa fińskiej 
sztuki użytkowej

2 lutego - 28 lutego 2000 r

Find - Finnish Design 2000 to wystawa z Helsinek pokazywana w dziewięciu Europejskich Miastach Kultury w 2000 roku. Na wystawie pokazano najnowsze fińskie formy przemysłowe: meble, tekstylia, wyroby sztuki i rzemiosła, a także projekty graficzne. Eksponaty stanowiły przegląd dorobku przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw Finlandii. Trzydzieści fińskich firm zaangażowanych w przedsięwzięcie zaprosiło czołowych projektantów, aby specjalnie na tę wystawę zaprojektowali unowocześnione wersje konkretnych produktów przemysłowych. Jednym z założeń była prezentacja projektów, przeznaczonych do seryjnej produkcji: „demokratyczny” charakter współczesnego designu podkreślony był przez powielenie samej wystawy, która pokazywana była równocześnie odbiorcom w różnych miejscach na świecie. Autorzy ekspozycji zadali sobie pytanie o formę prezentacji, a szerzej o charakter dzisiejszego designu i jego rolę we współczesnej sztuce, a nade wszystko o sens tego rodzaju wystawy, która łączy wymiar artystyczny z komercyjnym. Projektowanie stanowiące początkowo wąski margines sztuki i rzemiosła, skupiające się na atrakcyjności konkretnego obiektu, w ciągu ostatniego stulecia rozrosło się do rozbudowanego procesu obejmującego poszczególne etapy produkcji. Dlatego właśnie na wystawie pokazano gotowe przedmioty, ale w szerokim kontekście, od pierwszego projektu artysty poprzez poszczególne etapy produkcji, aż po marketing. Stąd również pomysł „sklonowania” ekspozycji, zgodny z charakterem przedmiotu prezentacji. Wystawa została otwarta w tym samym dniu 2 lutego 2000 roku we wszystkich Europejskich Miastach Kultury 2000 roku. Pomysłodawcą przedsięwzięcia było Biuro Festiwalu Helsinki 2000, rekomendacji natomiast udzielił Fiński Komitet Sztuki Użytkowej ( Finnish Art. Council, Committee of Aplied Art.).

Autorzy ekspozycji:

Profesor Erkki Ruuhinen. Wybitny grafik współpracujący ze wszystkimi najbardziej liczącymi się fińskimi przedsiębiorstwami, autor projektów graficznych i medialnych Find.

Juhani Salovarra. Aranżer wystawy Find. Znany i ceniony przedstawiciel pierwszego pokolenia projektantów form przemysłowych w Finlandii.

Arja Hörhammer. Koordynator wystawy. Członek Forum Projektantów. Od ponad dwudziestu lat organizuje wystawy.

Organizatorzy wystawy:
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26
Biuro Festiwalowe Kraków 2000, ul.
Św. Krzyża 1

Miejsce i termin wystawy:
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
2 lutego -28 lutego 2000 r.
 Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni