Festiwal Tadeusza Kantora: Memory/Loss 
- instalacja Roberta Wilsona
(9-31.12)
Galeria Krzysztofory, ul. Szczepańska 2
organizatorzy: Fundacja im. T.Kantora, ul. Sienna 7 
oraz Change Performing Art - Mediolan

W Galerii Krzysztofory w 10. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora odbędzie się wernisaż nagrodzonej podczas Biennale w Wenecji instalacji Memory/Loss (Pamięć/Utrata) Roberta Wilsona. Od 1970 roku, kiedy to zaprezentował publiczności spektakl “Deafman Glance”, Robert Wilson uważany jest za jednego z najbardziej oryginalnych twórców naszego stulecia (urodził się w 1941 roku), przedstawiciela awangardy teatralnej i sztuk wizualnych. Artysta zajął się teatrem pod wpływem znajomości z głuchym, upośledzonym chłopcem - Raymondem Andrewsem. Razem z nim i leczącą poprzez ruch i taniec terapeutką Byrd Hoffman, stworzył pod koniec lat sześćdziesiątych teatr milczenia. W jego widowiskach - określanych także często jako teatr obrazu - podstawową rolę odgrywa ruch, światło i pozawerbalne porozumienie między ludźmi. W latach 90-tych Wilson wyreżyserował też kilka oper z klasycznego repertuaru. Na jego artystyczną wyobraźnię z pewnością wpłynęły studia malarskie i architektoniczne. Wilson tworzy obiekty plastyczne nie tylko dla potrzeb sceny - jego rysunki, obiekty, rzeźby, obrazy, obiekty i instalacje znajdują się w najsłynniejszych galeriach i muzeach na całym świecie (m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Centrum Georges Pompidou w Paryżu). Artysta tworzy także filmy artystyczne na taśmie filmowej w formie rejestracji telewizyjnej i w technice video. Jest laureatem wielu prestiżowych międzynarodowych nagród we wszystkich dziedzinach swojej twórczości.

Nagrodzona w Wenecji w 1993 Złotym Lwem (główne wyróżnienie w kategorii rzeźby) instalacja “Memory/Loss” powstała z ispiracji listem, który artysta otrzymał od Heinera Müllera w 1987 roku. Zawierał on opis mongolskiej tortury stosowanej wobec niewolników w celu pozbawienia ich pamięci. Wilson nadał swej pracy charakter hommage Tadeuszowi Kantorowi. Użył w niej jednego z obiektów teatralnych Kantora, akcentując swój podziw dla polskiego artysty.

W 1997 roku Robert Wilson dwukrotnie gościł w Polsce. W lecie w Warszawie zaprezentował spektakl “Hamlet A Monologue”, a w grudniu w Krakowie - odczyt w Starym Teatrze. Odebrał też w Międzynarodowym Centrum Kultury Nagrodę im. Tadeusza Kantora wręczoną mu przez stojących na czele kapituły Marię Stangret-Kantor i prof. Jacka Purchlę.

Dorota Dziunikowska (Karnet 12/00)©


Złoci Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni